Lisy przeprowadziły się do miasta

04.07.2019

W Nowym Sączu nie ma jeszcze zagrożenia wścieklizną. Jak przyznają jednak pracownicy Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, niewykluczone, że takie przypadki mogą się pojawić z powodu dużej populacji lisów. Te w ostatnim czasie zadomowiły się na terenie Nowego Sącza.

Straż Miejska przypomina, aby mieszkańcy, których posesje sąsiadują z nieużytkami, lasami czy polami, zabezpieczali kosze na śmieci i sprzątali odpadki i pozostałości po grillach czy ogniskach. Na bieżąco monitorujemy, czy nie ma zgłoszeń o lisach zarażonych wścieklizną – przekonuje Ryszard Wasiluk, komendant Straży Miejskiej w Nowym Sączu.

– Zwierzyna na terenie miejskim znajduje na tyle atrakcyjny pokarm, że przenosi się i bytuje między ludźmi, na działkach czy w zaroślach. W tej chwili sanepid nie ogłosił, żeby na terenie miasta lisy mogły być zarażone chorobą. Mogą jednak wzbudzać strach czy niebezpieczeństwo.

Lisów nie powinno się też samodzielnie próbować przepędzać z terenu naszych ogrodów czy działek, bo mogą zachować się w sposób agresywny. Najlepiej o pomoc poprosić Straż Miejską, która dysponuje klatkami do odławiania tych zwierząt. Stosują też chemiczne odstraszacze, które mają zniechęcać dzikie zwierzęta do podchodzenia blisko domów.

Posłuchaj:
Ryszard Wasiluk
Aleksandra Podziewska
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za Słowo (NS)- Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN