Lokalne wina wchodzą na salony [WIDEO]

28.11.2019

Rynek coraz mocniej otwiera się na wina z lokalnych winnic, a polskie wina zyskują uznanie wśród koneserów tego trunku za granicą.

Tymczasem Polacy dopiero zaczynają doceniać walory rodzimego wina – mówi właściciel winnicy z Woli Lubeckiej, Antoni Marcinek, który był gościem biznesowej odsłony programu Słowo za Słowo

– Polacy są w tym momencie na etapie zapoznawania się z winem, poznawania jego walorów i przede wszystkim uczą się go pić, bo ma to duże znaczenie. Jest specjalna nauka sommelierowska, która mówi że dobrze dobrane wino potrafi podkręcić smak potrawy i jednocześnie kubki smakowe działają w drugą stronę, że lepiej doceniamy walory tego wina.

Jak w takim razie dobrze dobrać wino do potrawy?

– Najkrócej jest taki schemat – wina czerwone, które są bogate w taniny (garbniki) i polifenole powinny iść do potraw mięsnych, a jeśli jeszcze mają sporo tego garbnika – do takich potraw cięższych typu: golonka, karczek, tłuste żeberka, wtedy mamy lepsze przyswajanie. Natomiast białe wina serwujemy do białego mięsa i ryb.

Wina znane są również ze swoich właściwości zdrowotnych. Zwłaszcza czerwone wino, które zawiera polifenole (nie mają ich wina białe) może mieć pozytywny wpływ na nasz układ krążenia – specjaliści zalecają jedną lampkę dziennie.

Tymczasem w regionie tarnowskim winnice powstają jak grzyby po deszczu, a winiarze przekonują, że ten region doskonale nadaje się do uprawiania winorośli. Wśród zalet wymieniają m.in. klimat. Tarnów jest polskim biegunem ciepła.

Małopolska jest obecnie najszybciej rozwijającym się regionem winiarskim w Polsce. Na tym terenie jest już 120 winnic. Tylko w okolicach Tarnowa jest ich około 40 i co roku powstają nowe.

Posłuchaj:
Antoni Marcinek
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo (M) - Edward Czesak
play
Słowo za Słowo (NS)- Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN