Łososina Dolna – część mieszkańców chce ograniczyć dostęp do alkoholu

18.05.2018

Prawie pół tysiąca mieszkańców gminy Łososina Dolna podpisało się pod petycją w sprawie zakazu handlu alkoholem między godzinami 22.oo a 6.00. Domagają się także zmniejszenia liczby miejsc, gdzie alkohol się sprzedaje.

Teraz obowiązuje tam ustawa z 2009 roku, która ustaliła, że sklepów sprzedających napoje procentowe może być 20. W zeszłym roku liczbę tę zwiększono do 25. Tomasz Kosecki mieszkaniec Tęgoborza przekonuje, że łatwiejszy dostęp do alkoholu powoduje jego większe spożycie.

– Alkohol nie jest zwyczajnym towarem, więc nie powinien podlegać zasadom wolnego rynku. Nie możemy traktować alkoholu jak chleba, mleka czy mąki, które są nam niezbędne do życia – przekonuje mieszkaniec gminy Łososina.

Tymczasem wójt Stanisław Golonka twierdzi, że złożenie petycji ma charakter polityczny. Ponadto mówi, że ograniczenie dostępu do napojów procentowych nie zmniejszy ich spożycia.

– Czy młodzież, czy starsi, jeżeli nie kupią w jednym sklepie, wsiądą do samochodu – być może nietrzeźwi – i pojadą do innego – podkreśla wójt.

Władze gminy na podjęcie decyzji w sprawie petycji mają czas do września tego roku. Wójt Łososiny Dolnej przekonuje, że sprawę traktuje poważnie.

 

Posłuchaj:
Katarzyna Łukasik
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy