Ludomir Handzel drugi raz bez absolutorium

30.06.2020

Prezydent Nowego Sącza bez wotum zaufania i absolutorium. Tak po wielogodzinnej sesji zdecydowała Rada Miasta. „Za” udzieleniem głosowało 11 Radnych, 12 było przeciw.

XXXI sesja Rady Miasta Nowego Sącza rozpoczęła się wczoraj i trwała do dziś. Oczywiście z nocną przerwą. Niestety to od dłuższego czasu urok nowosądeckich obrad. Po między innymi stwierdzeniu prawomocności obrad i przyjęciu protokołu z ostatniej sesji, dyskusja stanęła w pierwszym merytorycznym punkcie i trwała 13 godzin. Chodziło o rozpatrzenie raportu o stanie miasta za 2019 rok.

Obrady były też hybrydowe. Większość radnych uczestniczyła w nich zdalnie, ale część radnych opozycyjnych z Koalicji Obywatelskiej i Koalicji Nowosądeckiej, przybyła do ratusza, aby w ten sposób zademonstrować swoje poparcie dla przywrócenia tradycyjnego sposobu obradowania.

Jak tłumaczyła przewodnicząca Rady Miasta Iwona Mularczyk – to na wniosek większości radnych sesja nadal jest prowadzona przez internet – mamy sesję zdalną na wniosek radnych, którzy prosili o to. Jeszcze jesteśmy w okresie epidemii i taką możliwość wszystkim radnym umożliwiłam. Część z Państwa woli być w ratuszu, część radnych woli tą sesję prowadzić i łączyć się zdalnie.

Kolejną kontrowersją było według radnych tym razem klubu PiS-Wybieram Nowy Sącz to, że prezydent Handzel przedstawiał wysokiej izbie raport ze stanu miasta w formie prezentacji multimedialnej, chociaż bezpośrednio mówił również w tym temacie bardzo dużo. Radnym opozycyjnym, z obozu prezydenta miasta prezentacja się podobała.

Jak mówił Jakub Prokopowicz, była wręcz pomocna – w tej prezentacji, którą mogliśmy obejrzeć, aż dziw bierze, że zawiera ona tylko jeden rok, zeszły, 2019. Pan prezydent wymienia szereg inwestycji, dlatego oszczędzając Państwa czas nie będę ich po raz kolejny tutaj wymieniał. Mogliśmy zobaczyć, ponieważ sami często zapominamy ile dobrego udało się zrobić, (jak) nasze miasto zrobiło wielki krok cywilizacyjny ku temu, aby odzyskać dawny blask.

Ostatecznie po kilkunastu godzinach dyskusji momentami nie merytorycznej, podsycanej też wzajemnymi animozjami, radnym udało się przebrnąć przez sprawozdania finansowe i z wykonania budżetu, aby zakończyć sesję przed północą. Przewodnicząca Iwona Mularczyk wznowiła obrady dziś o godz. 10.00. Rozpoczęły się one od punktu bardzo ważnego, bo udzieleniu wotum zaufania dla prezydenta Handzla za rok 2019.

Mocną krytyką wobec ubiegającego się o absolutorium prezydenta Handzla, wyróżnił się wiceprzewodniczący Rady Miasta Michał Kądziołka – do Pana strategii i taktyki idealnie pasują słowa piosenki ,,pojawiasz się i znikasz’. bo gdy jest pięknie, można się czymś pochwalić to jest pan pierwszy. Widać pana, jak i cały dwór, który jeździ za panem, ustawia i dba, aby prezencja prezydenta była nienaganna. Natomiast, gdy pojawia się problem to pan znika, wtedy pana nie ma.

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku w Nowym Sączu, będzie gorąco nie tylko za oknami ale też w polityce.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo (M) - Edward Czesak
play
Słowo za Słowo (NS)- Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN