Ludowcy krytycznie o relacji rządu z polskimi rolnikami

05.04.2018

Na ten temat rozmawiano podczas plenerowej konferencji przedstawicieli PSL pod pomnikiem Wincentego Witosa w Tarnowie.

Prezes ludowców, poseł Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślał bardzo trudną sytuację polskiego rolnictwa. Jego zdaniem jednym z głównym powodów do niepokoju jest wzrastający import produktów żywnościowych do Polski, podczas gdy eksport poza granice spada.

Prezes PSL zaznaczył ponadto, że ogromnym zagrożeniem dla hodowców jest panujący ostatnio wirus ASF, z którym nie radzi sobie polski rząd. – Afrykański pomór świń. Pan Premier, w swoim expose bardzo pięknie rozszyfrował ten skrót, ale na tym poprzestał, nie podjął żadnej inicjatywy. ASF jest śmiertelnym zagrożeniem. Rynek wieprzowiny w Polsce jest wart 17 mld zł. To wielka część naszej gospodarki, to są tysiące miejsc pracy i to jest też nasza najlepsza żywność. Będziemy jej bronić – mówił poseł Władysław Kosiniak-Kamysz.

Bolączką dla gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną jest także obowiązkowa bioasekuracja, z którą, jak twierdzi Władysław Kosiniak-Kamysz, bez pomocy państwa, hodowcy sobie nie poradzą.

Szef ludowców podkreślał znaczną obniżkę wydatków na rolnictwo w Polsce. W 2018 roku było to około 14 mld złotych mniej niż przez ostatnie trzy lata.

Posłuchaj:
Władysław Kosiniak-Kamysz
Piotr Środawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Mariusz Szewczyk, Maciej Małozięć
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za Słowo (NS)- Antoni Koszyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN