Za mało osób wciąż potrafi użyć sprzętu do ratowania życia

27.10.2018

Najnowsze metody ratowania życia w teorii i podczas warsztatów poznawali lekarze, ratownicy i pielęgniarki na konferencji naukowo- szkoleniowej w Tarnowie.

Szkolenie rozszerza wiedzę ratowników i lekarzy, mogą też poćwiczyć na nowym sprzęcie i fantomach. Uczymy też odbierania porodu w warunkach przygodnych, są też warsztaty z USG – mówi Wojciech Rychlik, ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach.

Jednym z tematów była też mapa AED, czyli miejsca przechowywania defibrylatorów w miastach.

Wojciech Rychlik z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach podkreśla, jak ważne jest umiejętność korzystania z nich, bo sprzętu w miastach przybywa, ale wciąż za mało osób potrafi z niego korzystać.

Porównałbym to do broni. Nawet jeśli wyposażymy nasze wojsko w ileś tam karabinów, a one będą w magazynach i nikt nie będzie umiał ich obsługiwać, to nic z tego nie będzie. Każdy, kto potrafi obsługiwać AED po nawet minimalnym szkoleniu, może za pomocą mapy sprawdzić, gdzie w razie zdarzenia znajdzie urządzenie, by go użyć. Niestety nadal mała część społeczeństwa to potrafi, nawet lekarze, którzy dawno kończyli studia mogą nie umieć. Jestem za tym, żeby nauka obsługi była związana z kursem prawa jazdy albo w szkołach.

Najmniej AED jest na Podlasiu. Małopolska jest w czołówce jeśli chodzi o dostępność – jest po Śląsku i woj. mazowieckim.

Organizatorami weekendowej konferencji szkoleniowo – naukowej w Tarnowie byli:  Sekcja Resuscytacji i Medycyny Stanów Nagłych, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Górnośląskiego Centrum Medycznego  i Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie.

Posłuchaj:
Wojciech Rychlik
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Rozgryźć Kościół - ks. Artur Mularz
play
Słowo za słowo (M) - Jarosław Kolendo
play
Słowo za Słowo (NS)- Paweł Fyda
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN