Małopolska i Podkarpacie o współpracy

15.04.2019

Wspólne projekty na finansowanie modernizacji dróg i kolei oraz rozwój małych miejscowości. Marszałkowie dwóch województw podpisali w Tarnowie specjalną deklarację o współdziałaniu.

Samorządy chcą rozpocząć remont drogi powiatowej w kierunku Gorlic.

Po zmodernizowaniu, może ona stać się drogą wojewódzką – mówi marszałek małopolski, Witold Kozłowski.

– Poprzez modernizację do parametrów drogi wojewódzkiej, a później będziemy decydować o przejęciu od powiatu i zmiany kategorii do drogi wojewódzkiej. Przed nami jeszcze rozmowa na temat zbiorników retencyjnych. Bardzo duża jest determinacja wspólnego działania jeśli chodzi o kolejną perspektywę finansową. Aby te tematy można było zrealizować ze środków zewnętrznych.

Zarządy obu województw chcą ubiegać się o fundusze na modernizację drogi krajowej 28 łączącej Przemyśl z Nowym Sączem, a także budowę zjazdu autostradowego w okolicach Pilzna.

Marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl zwrócił uwagę, że turystyka oraz sieć drogowa mocno łączą oba województwa.

– Interesują nas połączenia drogowe, połączenia kolejowe. To są rzeczy wspólne, stykowe. Także wspólne działania na rzecz turystyki, której ta infrastruktura będzie służyła. Przypomnę, że mamy wspólny szlak architektury drewnianej. Na tym nie powinniśmy poprzestać. Wspólne szlaki turystyczne też są ważnym elementem naszej współpracy.

Kolejne spotkania poświęcone będą współpracy międzynarodowej. Oba samorządy mają m.in. wspólnie wesprzeć budowę Domu Polskiego we Lwowie.

Posłuchaj:
Witold Kozłowski
Władysław Ortyl
Grzegorz Golec
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy