Małopolskie kapliczki wypięknieją [ZDJĘCIA]

06.08.2020

W ramach tegorocznej edycji programu „Małopolskie kapliczki” zostanie odnowionych dziesięć obiektów, zlokalizowanych w powiatach: bocheńskim, brzeskim i tarnowskim.

Jest wśród nich XIX-wieczna figura Matki Bożej Różańcowej z Gierczyc.

– Dofinansowanie rzędu 15 tys. złotych to jest jedno z wyższych dofinansowań, które były rozdysponowane. Aczkolwiek pomimo, że wydaje się, że taka inwestycja nie jest kosztowna, jednak są to dość drogie rzeczy. To wydatek rzędu 30 tys. zł tak naprawdę – mówi Ewelina Makowska zastępca wójta gminy Bochnia.

Zabytkowe kapliczki – świadectwo religijności mieszkańców regionu często były fundowane jako dziękczynne czy przebłagalne wota w czasie wojen, epidemii czy kataklizmów – mówi Marta Malec-Lech z zarządu województwa. Wręczyła ona samorządowcom w Szczurowej symboliczne czeki potwierdzające przekazanie dotacji na remonty.

– Są ważną częścią naszej historii regionalnej. Musimy o tych miejscach pamiętać. Musimy przekazywać te środki, by mieszańcy również mogli poznać tę historię, żeby te odnowione kapliczki były również dla przyszłego pokolenia.

Dotychczas w ramach programu odnowiono 470 obiektów. W tym roku kosztem pól miliona złotych zarząd województwa zdecydował się na dofinansowanie remontu 46 kapliczek i krzyży przydrożnych.

Posłuchaj:
Ewelina Makowska
Marta Malec-Lech
Marek Kołdras
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Sorys
play
Słowo za słowo(NS)-Czesława Siuta
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN