Marcin Kiwior: – Możemy wyjść z tego dużo mocniejsi [WIDEO]

20.03.2020

Medyczne teleporady, zdalne nauczanie, ograniczona praca urzędu, oferta kulturalna tylko w internecie – tak w tej chwili wygląda życie w gminie Skrzyszów.

Wójt Marcin Kiwior, który był gościem programu Słowo za Słowo chwali mieszkańców za samodyscyplinę i dostosowanie się do zasad narodowej kwarantanny.

Podkreśla, że życie które przeniosło się w tej chwili do wirtualnego świata dla wielu jest trudne, ale dodaje, że dzięki ludzkiej solidarności możemy z tej ciężkiej sytuacji wyjść mocniejsi.

– Ciekawe jest to, że zdarza się to wtedy, gdy my katolicy przeżywamy post. Każdy powinien wykorzystać ten czas na takie wewnętrzne rekolekcje. Owszem sytuacja jest ciężka, ale wszyscy walczymy ramię w ramię z jednym wrogiem. To nie jest tak jak na wojnie, że mamy na przeciwko drugiego człowieka. My jako ludzkość zmagamy się z jednym wrogiem, zostaliśmy wystawieni na próbę, ale tutaj wymaga się naszej solidarności i wsparcia i zobaczenia jeden na drugiego. Przecież mamy sąsiadów zobaczmy czy nie trzeba im pomóc. Możemy z tego wyjść dużo mocniejsi.

Marcin Kiwior przyznaje, że dużym wyzwaniem będzie łagodzenie skutków przestoju firm. Straty przedsiębiorców oznaczają także mniejsze dochody w budżecie gminy.

– Budżet każdej gminy oparty jest na podatkach, choćby PIT czy inne. Osoby, które mają umowy o pracę, umowy zlecenie, śmieciówki i nie dostają pieniędzy to nie ma podatków, a jak nie ma podatków to nie ma tej części wpływu do gminy. To są naczynia połączone. Na pewno w każdym budżecie samorządów będą dochody mniejsze i to zdecydowanie. Ile – to trudno powiedzieć, bo nie wiadomo ile ten okres będzie jeszcze trwał, kiedy się z tym niewidzialnym wrogiem uporamy.

Marcin Kiwior apeluje aby ograniczać wizyty w placówkach medycznych i urzędach tylko do tych koniecznych.

Urząd Gminy funkcjonuje normalnie, ale petenci wpuszczani są pojedynczo. Żeby wejść do budynku trzeba wcześniej nacisnąć dzwonek. Przy wejściu czekają na każdego środki do dezynfekcji.

Posłuchaj:
Marcin Kiwior
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Jerzy Kosiba
play
Słowo za słowo (M) - Roman Ciepiela
play
Słowo za Słowo (NS)- Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN