Marcin Kuta: – Będą rosły długi polskich szpitali

24.05.2019

Lada chwila publikacja raportu o stanie zadłużenia małopolskich szpitali – mówił w Pulsie Regionu, dyrektor szpitala Szczeklika w Tarnowie.

Został on właśnie wybrany do zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych prowadzonego przez Związek Powiatów Polskich.

W rozmowie z RDN informuje, że przed reformą zdrowia, szpitale mogły liczyć na tzw. nadwykonania, czyli zapłaty za usługi medyczne wykonane poza limitem. Teraz placówki otrzymują symboliczny zwrot.

– W zależności od specjalności i priorytetów, otrzymywaliśmy 30, 50, 70 procent. W tej chwili – to może nie do wiary – po zamknięciu 2018 roku, zapłacono nam nadwykonania na poziomie 8%.

Zdaniem Marcina Kuty w służbie zdrowia źle się dzieje.

Resort powinien się kompleksowo zająć wynagrodzeniami poszczególnych grup zawodowych, a nie podnosić stawki tylko niektórym, bo to napędza pozostałych do protestów – przekonuje.

– Mowa o kwestiach płacowych pracowników. Celowo nie nazywam tego roszczeniami, bo to, biorąc pod uwagę inne grupy zawodowe, uzasadnione oczekiwania pracowników ze względu na znaczne zapóźnienia. Przeszkadza zbyt duża ingerencja ministra zdrowia w stawki poszczególnych grup, która konfliktuje pozostałych. Dowodem tego jest teraz chociażby protest fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych.

Marcin Kuta uważa, że zapowiadane od lipca podwyżki m.in. dla fizjoterapeutów nie rozwiążą problemu roszczeń płacowych w służbie zdrowia.

– Dokładanie pieniędzy poszczególnym grupom zawodowym, a nie w sposób systemowy rozwiązanie problemu płac w szpitalach, powoduje lawinę kolejnych roszczeń. Za chwilę odezwą się ci, którzy dostali trzy, cztery albo dwa lata temu i też będą chcieć podwyżek.

Szef Szpitala Szczeklika w Tarnowie zapytany o kondycję finansową placówki odpowiada, że, póki co, jest ona dobra, a szpital się bilansuje.

Ze względu na rozmach świadczonych usług kłopoty może mieć szpital wojewódzki św. Łukasza.

Posłuchaj:
Marcin Kuta
Cała rozmowa
Dorota Kunc
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Józefa Szczurek-Żelazko
play
Słowo za Słowo (NS)- Karol Górski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN