Marek Oleniacz przekonuje o niewinności. Wyjaśnienia w sprawie SIM-u złoży przed prokuratorem

24.05.2019

Jestem niewinny – przekonuje Marek Oleniacz. Były prezes SIM tydzień po ogłoszeniu wyników audytu w spółce miejskiej, którą zarządzał, zwołał własną konferencję prasową. Nie odniósł się jednak do poszczególnych zarzutów, zapowiedział za to pozew, jaki zamierza złożyć wobec osób przeprowadzających audyt i jednego radnego Nowego Sącza. Były prezes SIMu przekonuje, że nie miał możliwości uczestniczenia w kontroli spółki.

Jeszcze nigdy nie wylano na mnie tyle pomyj co przez ostatnich kilka dni. Jest to dla mnie niezmiernie dziwna metoda działania audytorów, że nie uznali, że powinno się zapytać mnie o zdanie. Należałoby poprosić mnie o wyjaśnienia ustne czy pisemne. Uważam, że to było działanie celowe bo gdybym złożył takie wyjaśnienia ogromna część tzw. zarzutów pewnie okazałaby się być bezpodstawna – tłumaczył.

Marek Oleniacz powołuje się na kodeks spółek handlowych, który mówi o tym, że jako były prezes miał prawo i obowiązek wypowiedzenia się przy tworzeniu kluczowych dla spółki dokumentów.

Wyniki audytu wykazały zaniedbania związane z organizacją spółki i niegospodarność. Sprawę ma zbadać prokuratura, do której prezydent złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Jak wynikała z audytu władze spółki pozwalały m.in. na udzielanie bezpłatnych abonamentów parkingowych chociaż takiej usługa nie znajdowała się w regulaminie. Przez to SIM mógł stracić około 100 tysięcy złotych w ciągu dwóch lat. Pozwalano tu też na nierentowne zlecenia od Urzędu Miasta czy wystawiano faktury, na usługi których nie da się potwierdzić.

Audytorzy zwracali też uwagę na niesprawiedliwy sposób wynagradzania pracowników czy ich premiowanie, ale też brak analizy związanej z wydatkami na reklamę spółki.

W trakcie konferencji Marek Oleniacz nie tłumaczył się z postawionych mu zarzutów. Nie chciał też odpowiadać na pytania dziennikarzy.

Posłuchaj:
Marek Oleniacz
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo (M) - Edward Czesak
play
Słowo za Słowo (NS)- Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN