Kto na marszałka województwa małopolskiego? Wśród kandydatów radni z Sądecczyzny

08.11.2018

Wyniki wyborów samorządowych pokazały, że województwie małopolskim szykuje się zmiana układu sił. W ostatniej kadencji województwem rządziła koalicja PO-PSL, jednak 21 października wyborcy zdecydowali, że 24 mandaty przypadną radnym z PiS-u. To oznacza, że to ta partia będzie rządzić samodzielnie w Małopolsce.

Najbliższa Sesja Sejmuku Województwa Małopolskiego odbędzie się 19 listopada. Podczas obrad zostanie wybrany nowy marszałek i zarząd województwa. Jedno jest pewne, że marszałkiem zostanie osoba związana z PiS-em.

Niektórzy spekulują, że może to być Grzegorz Biedroń, były prezes uzdrowiska Krynica-Żegiestów. – Taka koncepcja jest brana pod uwagę. Jednak potrzebne są konsultacje na różnych szczeblach. Trzeba pamiętać, że Małopolska ma bardzo silną reprezentację w rządzie, od dwóch wicepremierów do kilku ministrów. Wybór marszałka i zarządu na pewno wpłynie na poprawę współpracy z rządem – dodaje.

Słaby wynik w okręgu 6 uzyskało PSL. Do nowej rady dostała się jedynie Urszula Nowogórska, obecnie przewodnicząca sejmiku. Jak sama przyznaje, trzeba uszanować wynik wyborców i pracować ponad podziałami. – Do tej pory pracowaliśmy w taki sposób, że podziały nie były zauważalne. Mam nadzieję, że to się nie zmieni, ponieważ jest wiele spraw ważnych dla regionu, które powinny łączyć a nie dzielić – przekonuje Urszula Nowogórska.

W podobnym tonie wypowiada się Piotr Lachowicz z Platformy Obywatelskiej. – Za przykład można podać Nowy Sącz. Przez 12 lat prezydentem była osoba związana z PiS-em, a sejmik województwa był w rękach PO-PSL. Trzeba pamiętać o tym, że do miasta spłynęło wiele pieniędzy z województwa na inwestycje – dodaje Lachowicz.

Wśród tych inwestycji były radny miasta Nowego Sącza i przyszły radny województwa, wymienia między innymi rozbudowę sądeckiego szpitala, skansenu czy budowę tras rowerowych Eurovelo.

Nowi radni zgłosili już również swoje preferencje odnośnie pracy w poszczególnych komisjach. Najwięcej chętnych jest do pracy w komisji budżetowej oraz komisji rozwoju regionów, współpracy zagranicznej i promocji.

Posłuchaj:
Grzegorz Biedroń
Urszula Nowogórska
Piotr Lachowicz
Wydawca, fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za Słowo (NS)- Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN