Miasta i gminy przygotowane na ferie. Jakie atrakcje czekają na najmłodszych mieszkańców?

11.01.2019

Dzieci w całej Małopolsce rozpoczynają ferie zimowe. Uczniowie z pewnością już nie mogli się doczekać na dwa tygodnie przerwy od szkoły. Jednak co robić w tym czasie, by nie spędzić go przed telewizorem lub komputerem? Miasta i gminy w regionie przygotowały dla najmłodszych atrakcje.

Najmłodsi mieszkańcy Nowego Sącza nie powinni się nudzić. Miasto przygotowało dla dzieci i młodzieży kilka atrakcji w ramach programu Bezpieczne Ferie. Oprócz możliwości skorzystania z lodowisk przy Alejach Wolności i ulicy Nadbrzeżnej, przewidziane są również wyjazdy na narty.

– Zimowa aura sprzyja i śniegu jest bardzo dużo, dlatego przede wszystkim zapraszamy na narty do Cieniawy. Codziennie z zimowego szaleństwa będzie korzystać grupa 45 dzieci wraz z opiekunami. W stacji narciarskiej zapewniamy sprzęt do jazdy na nartach. Jednak nie starczy go dla każdego, dlatego kto może, niech weźmie własny. 30 osób na pewno będzie mogło wypożyczyć sprzęt narciarski. Zapewniamy również ciepły posiłek, ubezpieczenie i transport z terenów osiedli – tłumaczy Agnieszka Szeliga, z wydziału Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej Urzędu Miasta.

Oprócz tego najmłodsi będą mogli skorzystać z zajęć prowadzonych w Pałacu Młodzieży, Sądeckiej Bibliotece i Miejskim Ośrodku Kultury. Na dzieci czekają też spektakle wystawiane na deskach MOK-u i Teatru Nowego.

Zapisy na poszczególne zajęcia prowadzone są w zarządach osiedli i biurze Bezpiecznych Ferii przy ulicy Nadbrzeżnej 77. Wszystkie zajęcia są bezpłatne.

Swoje drzwi otworzy dla dzieci też sądecka policja. – Będzie można zobaczyć strzelnicę i serce komendy, czyli stanowisko kierowania, gdzie pracuje oficer dyżurny. Dzieci spotkają się też z technikiem kryminalistyki, który pokaże im, jak zbierane są ślady na miejscu różnych zdarzeń. Każde dziecko dostanie dyplom na pamiątkę, na których odbije linie papilarne swoich dłoni – wyjaśnia Iwona Grzebyk-Dulak z rzecznik prasowy sądeckiej policji.

Dzień otwarty zaplanowano na 22 stycznia.

Nie tylko w Nowym Sączu można aktywnie spędzić ferie. Pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Chełmcu chcą w trakcie ferii nauczyć dzieci i młodzież tworzenia odlewów gipsowych. W zajęciach będą mogli wziąć udział uczestnicy w wieku od 6 do 16 lat. Na koniec zajęć komisja wybierze i nagrodzi autorów najlepszych prac. Zajęcia odbędą się w Szkole Podstawowej w Chełmcu i w Centrum Społeczno-Kulturalnym w Wielogłowach. Najmłodsi mieszkańcy będą mogli skorzystać też z lodowiska w Chełmcu i z zajęć na basenie.

Uczniowie ze szkół w Limanowej również nie będą mogli narzekać na nudę podczas ferii. Władze miasta przygotowały dla nich szereg bezpłatnych zajęć. Limanowski Dom Kultury zaprasza osoby, które interesują się malowaniem i wyrabianiem glinianych naczyń. Nie zabraknie też zajęć z tańca breakdance, warsztatów rękodzieła ludowego czy spektakli teatralnych. Dzieci i młodzież będą mogli też skorzystać z lodowiska, które ruszy już w niedzielę (13.01) w centrum miasta.

Ci, którzy szukają sportowych emocji będą mogli wziąć udział w XIV edycji Slalomu Giganta o Puchar Burmistrza Limanowej lub w zawodach na strzelnicy.

Coś dla swoich najmłodszych mieszkańców przygotowały też uzdrowiska. W Szczawnicy ferie mogą upłynąć dzieciom i młodzieży na szusowaniu na nartach, nauce języka angielskiego czy kursach tańca Street Dance. Ci, którzy chcą nauczyć się jeździć na nartach lub snowboardzie będą mogli skorzystać z rad instruktorów. Nowością wśród szczawnickich atrakcji, będzie organizowany po raz pierwszy Feryjny Festiwal Filmowy.

Wyjazdów na narty nie zabraknie też w Krynicy-Zdroju. W ramach projektu Jeżdżę z Głową miasto przygotowało dla najmłodszych darmowe wyjazdy na narty do Tylicza. Coś dla siebie znajdą również Ci, którzy chcą się nauczyć wyrabiać narzędzia z gliny. Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju zaprasza na zajęcia z ceramiki. Nie zabraknie również wyjść do kina. Ferie w Małopolsce potrwają do 27 stycznia.

ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy