Miasto jednoczy siły w walce o czyste powietrze

11.07.2018

W pierwszej mieleckiej debacie na temat jakości powietrza wzięli udział samorządowcy, przedstawiciele organizacji ekologicznych oraz mieszkańcy.

W Mielcu największym problemem jest sąsiedztwo firmy Kronospan. Emitowane przez ten zakład zanieczyszczenia były powodem licznych protestów mieszkańców.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że jesteśmy uciążliwym zakładem, ale nowe filtry powinny zredukować emisje spalin – mówi Dagmara Mach, dyrektor sprzedaży firmy Kronospan. – Ja jestem w stanie te wszystkie argumenty zrozumieć, przyjmuję i zgadzam się z tym, że nasze sąsiedztwo było uciążliwe. Prawdą jest natomiast to, że chodzi nam o największe zminimalizowanie tego oddziaływania i my w tym celu podjęliśmy bardzo dużo kroków, jak np. zainstalowanie najnowocześniejszego systemu ochrony powietrza – dodaje.

Tymczasem Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego mówi, że wpływ na jakość powietrza mają nie tylko spaliny przemysłowe. – Jeśli chcemy myśleć o znaczącej jakości powietrza w Polsce, musimy działać wielotorowo. Nie wystarczy zająć się tylko jednym źródłem emisji, ten problem trzeba rozwiązywać w sposób kompleksowy, trzeba patrzyć się na wszystkie źródła emisji, od tych przemysłowych po te pochodzące z gospodarstw domowych – twierdzi Andrzej Guła.

Daniel Rak, zastępca burmistrza Szczecinka mówi, że walka o redukcje zanieczyszczeń to proces wieloletni. Władze tego miasta na Pomorzu Zachodnim kilka lat temu wprowadziły program ochrony powietrza.

Zaczęliśmy od mieszkańców, potem zajęliśmy się zakładami przemysłowymi – mówi Daniel Rak. – Wprowadziliśmy program ochrony powietrza, przez który dostaliśmy narzędzie i możliwość likwidacji niskiej emisji, która pochodzi od emitorów, jakie znajdują się w mieszkaniach, przydomowych kotłowniach, piecach. Nam się udało zlikwidować ponad 1500 małych palenisk – dodaje.

Samorząd Mielca chce wzorem innych miast wprowadzać programy, które pozwolą m.in. na wymianę pieców niskiej emisji.

Wielu mieszkańców chciałoby ogrzewać domy ekologicznym grzejnikiem – mówi Fryderyk Kapinos, p.o prezydenta Mielca. – Bardzo dużo mieszkańców, którzy w swoich domach palą w kotłach węglowych, palą nieodpowiednim opałem. Tu chcemy również rozmawiać, jak robić termomodernizację, żeby ludzie nie myśleli, że rachunki za gaz są za wysokie – informuje Kapinos.

Debata została zorganizowana przed mielecki magistrat. Już planowane są kolejne spotkania.

Posłuchaj:
Dagmara Mach
Andrzej Guła
Daniel Rak
Fryderyk Kapinos
Grzegorz Golec
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy