Komu miasto płaci za usługi prawne? – szwagrowi wiceprezydenta Piecha

12.10.2017

Nowosądecki magistrat zleca wydanie opinii zewnętrznym prawnikom, chociaż zatrudnia u siebie własny zespół radców prawnych. Na problem uwagę zwraca Stowarzyszenie Koalicja Nowosądecka. Zdaniem jej przedstawicieli, publiczne pieniądze mogą być nierozsądnie wydawane na usługi, które można zrobić samodzielnie. Żeby sprawdzić czy wszystko dzieje się zgodnie z prawem, pisali do Prezydenta Ryszarda Nowaka. Ten jednak nie chce udostępnić stowarzyszeniu danych dotyczących wydatków na usługi prawne. Dodatkowo pojawiły się też sugestia, że jedna kancelaria prawna wybierana przez magistrat może być związane z jednym z wiceprezydentów.

Wątpliwości Stowarzyszenia Koalicja Nowosądecka wzbudza jedna prosta rzecz. – Po co urząd miasta ma ośmiu radców prawnych skoro zleca sprawy zewnętrznym firmom – pyta Jacek Żelasko, wiceprezes stowarzyszenia. – Albo według pana prezydenta ten działa prany jest zły czy prawnicy są niekompetentni, albo są jakiś inne powody. Po drugie mieszkańcy mają prawo wiedzieć, ile pieniędzy zostało wydanych.

Stowarzyszenie nie doczekało się odpowiedzi, a wręcz otrzymało odmowę. Dlatego napisali już odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Z pytaniem o wydatki do biura prasowego prezydenta zwróciła się też nasza redakcja. Czy rzeczywiście Urząd Miasta zlecał jakieś zadania prywatnym kancelariom prawnym. Prezydent Ryszard Nowak przekonuje, że tylko w wyjątkowych sytuacjach. – Tak było w przypadku próby reprywatyzacji kamienicy w której mieści się Pałac Młodzieży – tłumaczy włodarz miasta. – Dzięki temu wygrałem tę sprawę.

Także problemy jednostek oświatowych, których w mieście jest 53, zlecane są na zewnątrz. W tym przypadku sprawa jest o tyle ciekawa, że jeszcze niespełna miesiąc temu w sprawie jednej z uchwał dotyczącej oświaty o zlecenie opinii prawnej ciężko było się doprosić radnemu Józefowi Hojnorowi. Pisaliśmy o tym tutaj.

Wojewoda złożył skargę do sądu administracyjnego na sądeckich radnych. Zarzucił im naruszenie przepisów i zasad praworządności a także legalności w kontekście dwóch uchwalonych przez nich projektów dotyczących oświaty. Przy okazji tej sprawy wiceprzewodniczący rady miasta, Michał Kądziołka, przekonywał, że nie można wyrzucać pieniędzy na prawo i lewo, skoro w ratuszu jest cały sztab radnych.

Pojawia się też pytanie czy magistrat zlecał usługi prawne po tzw. znajomości. Stowarzyszenie także dlatego zwróciło się z prośbą o informacje. Mieszkańcy, którzy prosili organizacje o interwencję, sugerowali, że pracę otrzymywała kancelaria powiązana z wiceprezydentem Nowego Sącza, Wojciechem Piechem. Co najmniej jedna z opinii została zlecona Kancelarii Dominik Bońkowski i Maria Piech-Bońskowska, czyli osobie spokrewnionej i spowinowaconej.

Szwagier to nie jest rodzina – broni się prezydent Ryszard Nowak. Ale przyznaje, że zlecenie było. Jedno na przestrzeni ostatnich lat, na kwotę dwóch tysięcy złotych.

Prezydent chowa się też za przepisami. Usługi prawne nie muszą być zlecane na podstawie konkursu czy innego postępowanie. Na razie udało nam się otrzymać tylko krótki komentarz w sprawie zlecanych usług pranych kancelarią zewnętrznym. Poprosiliśmy już jednak magistrat o podanie dokładnych informacji, na temat wydatków z tym związanych z ostatnich lat zarządzania miastem przez polityka PiS-u. Do tematu będziemy wracać.

Posłuchaj:
Ryszard Nowak
Jacek Żelasko
Maria Mółka
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy