Czy miasto potrzebuje spalarni odpadów?

17.01.2018

Wracamy do tematu głośnej inwestycji. Jak informowaliśmy, ruszyły konsultacje w tej sprawie. Zdaniem prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w mieście nad Białą system gospodarki odpadami jest niepełny. Powstanie takiej instalacji pozwoliłoby na stworzenie alternatywnego paliwa dla coraz droższego węgla oraz energii, która zasilać będzie miejską sieć ciepłowniczą.

Nowy projekt zakłada stworzenie spalarni do przetwarzania odpadów komunalnych nie nadających się do dalszego wykorzystania w procesie recyklingu. Instalacja ma być bezpieczna dla środowiska. – Te instalacje posiadają normy emisyjne znacznie niższe niż źródła węglowe. W związku z tym mogą być lokalizowane nawet w centrach miast. W każdym z naszych planów była budowa nowoczesnej instalacji o bardzo niskich wskaźnikach emisyjnych spełniających surowe normy Unii Europejskiej – mówi prezes MPEC Tarnów Krzysztof Rodak.

Jeżeli nie będzie sprzeciwu ze strony mieszkańców spalarnia powinna powstać w przeciągu 3 lat. Chwilowo trwa procedura pozyskiwania pozytywnej decyzji środowiskowej, złożony został wniosek o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Koszt budowy spalarni wynosi blisko 140 mln złotych.

Posłuchaj:
Krzysztof Rodak
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Rokosz
play
Słowo za słowo(NS) - Robert Ślusarek
play
Ryszard Gołąb o III Festiwalu Rockowym
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN