Miasto ma zapłacić odszkodowanie ws. azbestu na byłej siedzibie Straży Miejskiej

31.12.2019

220 tys. zł zadośćuczynienia plus kilkanaście tys. zł zwrotu kosztów leczenia od Urzędu Miasta oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dla rodziny zmarłej psycholog przyznał Sąd Okręgowy w Tarnowie. Wyrok nie jest prawomocny.

Kobieta pracowała około 9 lat w pokrytym rozwarstwiającymi się płytami azbestowymi budynku przy Nadbrzeżnej.

Jolanta Knapik zmarła w 2008 roku na międzybłoniaka opłucnej, który był skutkiem kontaktu z azbestem – uznał sąd. Proces ciągnął się 4 lata.

Sąd wskazał na wieloletnie zaniechania ze strony Urzędu Miasta jako właściciela budynku oraz ze strony pracodawcy, czyli poradni.

Jak mówi Irena Choma – Piotrowska, rzecznik Sadu Okręgowego w Tarnowie, już w protokołach z początku lat dwutysięcznych wiadomo było, że stan techniczny elewacji azbestowej jest zły.

– Wskazano, ze te płyty ulegają uszkodzeniu, rozwarstwieniu, łuszczeniu się, co powoduje, że możliwość uwalniania się tego azbestu do powietrza jest dużym zagrożeniem. Nie podjęto jednak żadnych działań. Pokrzywdzona pracując wiele lat w tym budynku była narażona na oddziaływanie tego azbestu. Taką elewację należało usunąć, zwłaszcza że były wnioski w tym zakresie. Jednak zaniechano tych działań ze strony właściciela budynku, czyli Gminy Miasta Tarnowa. Również jeżeli chodzi o poradnię pracodawca był zobowiązany do zapewnienia bezpiecznych warunków pracy, które nie stwarzałyby dla pracowników tak daleko idących zagrożeń.

Pokryty azbestem budynek Straży Miejskiej został rozebrany dopiero w 2017 roku, o jego remoncie były jednak decyzje w Urzędzie Miasta już na początku lat 90.

Urząd Miasta nie otrzymał jeszcze pisemnego uzasadnienia wyroku sądu, dlatego nie ma decyzji, czy będzie się odwoływał.

Posłuchaj:
Irena Choma - Piotrowska
Jadwiga Koziol, fot. archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Sorys
play
Słowo za słowo(NS)-Czesława Siuta
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN