Miasto nie zerwie na razie asfaltu w Parku Sanguszków. Odwołuje się od decyzji konserwatora

09.05.2019

Jesienią ubiegłego roku na terenie dworsko-parkowym wpisanym do rejestru zabytków asfalt pojawił się bez żadnych uzgodnień z konserwatorem.

Jak już informowaliśmy, Urząd Ochrony Zabytków w Tarnowie nazwał to „samowolką”, wstrzymał prace i wydał nakaz ściągnięcia asfaltu do czerwca tego roku.

Teraz Zarząd Dróg i Komunikacji chce się odwołać do Ministra Kultury.

Jak tłumaczy Adam Gurgul, z-ca dyrektora w ZDiK-u, trzeba uwzględnić charakter tego miejsca, w którym jest ośrodek dla niepełnosprawnych. Jak dodaje, w ich opinii prace remontowe nie wymagały konsultacji i zgody.

– Będziemy wykorzystywać ścieżkę formalną, która nam przysługuje, i będziemy się odwoływać. Uważamy, że mamy do czynienia z kwestią wykonania prac remontowych, a mamy opinię mówiącą, że prace wykonywane w charakterze robót remontowych nie wymagają tego typu konsultacji i uzyskania zgody. Uważamy, że praca ta nie miała charakteru ingerencji w układ architektoniczny. Na ten moment oczywiście żadnych prac nie będziemy podejmować aż do momentu uzyskania decyzji co do odwołania.

Konserwator wydłużył czas na zdjęcie asfaltu do końca roku.

Urząd Ochrony Zabytków chce, by droga miała nawierzchnię mineralno – żywiczną lub mineralną. Miasto pierwotnie proponowało fragment bruku i asfaltu. Nie ma na to zgody.

Dodajmy, że drogę wyasfaltowało Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych na zlecenie Zarządu Dróg i Komunikacji.

Asfalt kosztował 50 tys. zł. Przywrócenie drogi do stanu pierwotnego byłoby znacznie droższe. Mogłoby kosztować nawet 300 tysięcy.

Posłuchaj:
Adam Gurgul
Jadwiga Koziol, Fot. fb Jacek Leśniak
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Maria Zawada-Bilik
play
Słowo za Słowo (M) - Wojciech Wardacki
play
Słowo za Słowo (NS)- Artur Czernecki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN