Czy mielecki Kronospan zapłaci karę?

31.01.2019

Czy firma Kronospan Mielec zaniżała wielkości emisji pyłów i gazów? Tak wynika z analiz urzędników departamentu Ochrony Środowiska przy Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie.

Dokonali oni ponownej analizy składanych co roku przez spółkę raportów wielkości emisji i porównując je z pomiarami samokontrolnymi zakładu.

Za te nieprawidłowości na zakład została nałożona opłata za korzystania ze środowiska. – To ponad 1 mln złotych – komentuje Władysław Ortyl, podkarpacki marszałek. – Milion złotych to jest dużo, patrząc na budżet niejednej gminy czy województwa. Procedury trwają jeśli chodzi o Kronospan, jeśli chodzi o te kary. Trzeba tutaj spokojnie procedować. Trzeba przypomnieć, że pozwolenie zintegrowane, rygorystyczne jest wdrożone.

Jak się można było spodziewać, firma nie chce wpłacić tych pieniędzy, a w swoim stanowisku napisała: „Podążając za ustawą, Kronospan w przeszłości ustalił z Urzędem Marszałkowskim sposób obliczania opłat za korzystanie ze środowiska. Algorytm, na którym oparte były wyliczenia wysokości opłat, nie był dotąd kwestionowany przez Urzędy, które były adresatem raportów. Poprawność w obliczaniu opłat jest każdorazowo weryfikowana przez urzędników w momencie przyjmowania wpłaty. Zmiana w interpretacji tych wyliczeń, zawarta w decyzji Urzędu Marszałkowskiego jest obecnie podstawą naszego odwołania”.

Jak się dowiedzieliśmy, Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję Urzędu Marszałkowskiego i przekazało ją do ponownego rozpatrzenia.

Posłuchaj:
Władysław Ortyl
Anna Zboch
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Mariusz Szewczyk, Maciej Małozięć
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za Słowo (NS)- Jacek Migacz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN