Powstanie Młodzieżowa Rada Miasta?

26.03.2018

Sądeccy działacze młodzieżówek Nowoczesnej i Demokratów chcą powołania w mieście Młodzieżowej Rady Miasta. Przygotowali już projekt uchwały, który ma trafić do sądeckich radnych. Twierdzą, że władze zapomniały o ludziach młodych, dlatego Ci wyjeżdżają z miasta. Zaangażowanie młodych w życie społeczne mogłoby to zmienić.

Temat powołania w mieście Młodzieżowej Rady Miasta przewija się już od kilku lat. W Nowym Sączu funkcjonowała już Gimnazjalna Rada Miasta, która spotykała się kilka razy do roku. Teraz działacze młodzieżówek Nowoczesnej i Młodych Demokratów chcą powołania podobnego organu. Twierdzą, że na kilka miesięcy przed wyborami samorządowymi młodzi powinni zabrać głos w ważnych dla nich sprawach.

– Chcemy pokazać, że ludzie młodzi mogą również decydować o tym co się dzieje w mieście – tłumaczy Sara Obrzud z młodych demokratów. – Jesteśmy młodzi i pewnie wyjdziemy stąd za kilka lat. Chcemy coś po sobie pozostawić – dodaje.

Jak twierdzą pomysłodawcy projektu, to już kolejna próba powołania Młodzieżowej Rady Miasta, jednak wcześnie pomysłu były odrzucane.

– Poprzednie prezydium Rady Miasta, co chwile wskazywało nam, że trzeba donieść różne dokumenty i to się rozciągało w czasie – wyjaśnia Sylwiusz Stojda z młodzieżówki Nowoczesnej. – Teraz mamy już wszystkie dokumenty, które chcemy złożyć i żądamy tego aby nasz projekt został uchwalony – dodaje.

Projekt uchwały powołujący Młodzieżową Rade Miasta w najbliższym czasie ma trafić do sądeckich radnych. Zakłada, że radę utworzy maksymalnie 30 osób. O jej składzie zadecydują radni. Młodzi mają się spotykać przynajmniej raz w miesiącu i dyskutować na tematy ważne dla młodzieży.

Pod pomysłem podpisuje się  Patryk Wicher. Radny Prawa i Sprawiedliwości i przewodniczący komisji edukacji już ponad 10 lat temu zabiegał o utworzenie takiego organu. Ale dodaje, że teraz nikt nie zgłosił się do niego w tej sprawie.

Nie da się rozmawiać tylko przez media i przez Facebook-a. Najlepiej byłoby to zrobić podczas zebrania komisji edukacji. Z miłą chęcią spotkam się z pomysłodawcami i porozmawiam. Jednak taka propozycja jeszcze nie padła – dodaje radny.

Zwolennikiem powołania takiego organu jest również radny PO Grzegorz Fecko, który twierdzi, że dzięki temu młodzi ludzie mogliby zdobyć cenne doświadczenie

– Jest to pewien rodzaj warsztatu samorządności ponieważ można wymieniać się poglądami, a przy okazji się czegoś nauczyć. Jestem jak najbardziej na tak i cieszę się, że młodzi ludzie chcą się angażować w tego typu przedsięwzięcia – dodaje.

Młodzi działacze opozycji chcą, żeby władze miasta podjęły próbę zatrzymania młodzieży w mieście. Ich zdaniem ta grupa wiekowa jest zaniedbana przez sądecki ratusz, który inwestuje głównie w seniorów.

Posłuchaj:
Sara Obrzud
Sylwiusz Stojda
Patryk Wicher
Grzegorz Fecko
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Mróz
play
Słowo za Słowo (NS)- Maciej Onasz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN