Mieszkańcy chcą lepszego powietrza – czy resort pomoże?

07.05.2018

Minister środowiska Henryk Kowalczyk po wizycie w Mielcu zapowiada zmiany w prawie w ochronie środowiska, a prezydent tego miasta chce je jak najszybciej wprowadzić w życie.

Szef resortu będzie wnioskował o ciągły monitoring w okolicach firm, gdzie dym unoszący się z kominów, przekracza dopuszczalne normy.

– Dotyczy to przede wszystkim mieleckiego Kronospanu, z którym są problemy od wielu lat – mówi pełniący obowiązki prezydenta Mielca Fryderyk Kapinos. – Mieszkańcy uznawali, że kiedy Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nie pracuje, to wtedy z kominów Kronospanu pojawiają się ciemniejsze dymy. Kary mają być adekwatne do obrotów finansowych firmy. Gdy nie są realizowane zalecenia pokontrolne, zakład może zostać nawet zamknięty, przez to, że to zaniedbuje – dodaje Kapinos.

Podczas marcowej sesji Rady Miasta Mielca, odczytane zostały wyniki monitoringu powietrza. Mielecki magistrat oraz władze województwa podkarpackiego złożyły nawet wniosek o wstrzymanie produkcji.

Według deklaracji przedstawicieli Kronospanu, przekroczone normy pyłów zawieszonych oraz innych substancji chemicznych, firma ma zredukować poprzez instalacje nowych filtrów. Mają one rozpocząć działanie pod koniec maja.

Posłuchaj:
Fryderyk Kapinos
administrator
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Maria Zawada-Bilik
play
Słowo za Słowo (M) - Wojciech Wardacki
play
Słowo za Słowo (NS)- Artur Czernecki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN