Mieszkańcy dołożyli cegiełkę do remontu zniszczonych nekropolii

01.11.2018

Przy okazji uroczystości Wszystkich Świętych, na sądeckich cmentarzach były prowadzone różne kwesty, między innymi na odnowienie zniszczonych grobowców. Na 3 największych cmentarzach w Nowym Sączu wolontariusze zbierali datki w ramach akcji Ratujmy Sądeckie Nekropolie.

Pogoda dopisała, a mieszkańcy odwiedzający bliskich zmarłych chętnie wspomagali tę akcję.

– Co roku staram się wrzucić coś do puszki ponieważ trzeba dbać o pamiątki narodowe. Większość tych pomników i nagrobków, które są odnawiane z tych pieniędzy stanowi o naszej tożsamości – tłumaczy jeden z mieszkańców.

Zbiórka była prowadzona od godziny 9 rano do 16. Jednym z kwestujących był sądecki historyk Jakub Bulzak, który podkreślał, że na odnowienie czeka jeszcze sporo grobowców. – Kolejka jest naprawdę długa i jak zwykle mamy więcej potrzeb niż nasze możliwości. Czasem okazuje się, że grobowiec jest w dobrym stanie, a w zimie zamarznięta woda może go rozsadzić – dodaje.

Wolontariuszy z puszkami można było spotkać na cmentarzu Komunalnym, Gołąbkowickim i na osiedlu Helena. Tradycja kwesty o nazwie Ratujmy Sądeckie Nekropolie sięga 2001 roku. Od tego czasu udało się odnowić ponad 100 nagrobków. – Najwięcej z nich wyremontowaliśmy na cmentarzu Komunalnym, ale też na cmentarzy Gołąbkowickim. Udało się nam również odnowić kilka nagrobków na cmentarzu świętej Heleny. W tym roku wyremontowaliśmy chyba najładniejszy nagrobek  na tym cmentarzu, który przedstawia figurkę Józefa z Dzieciątkiem Jezus. Udało nam się wyremontować również grób księdza Jana Machaczka, legendarnego sądeckiego proboszcza – wyjaśnia Jakub Bulzak.

Wolontariusze będą kwestować jeszcze jutro od godziny 9 do 16, jednak tylko na cmentarzu Komunalnym przy ulicy Rejtana.

W uroczystość Wszystkich Świętych zbierano również pieniądze na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

Aktualizacja:

22 382 złote udało się zebrać 1 i 2 listopada podczas akcji Ratujmy Sądeckie Nekropolie, co jest drugim najwyższym wynikiem w historii akcji. Informację przekazał w imieniu organizatorów Maciej Kurp.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Wojtkiewicz
play
Słowo za Słowo (NS)- Kacper Dąbrowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN