Kiedy mieszkańcy gminy Gromnik zaczną produkować własny prąd? [WIDEO]

23.09.2020

Wójt Bogdan Stasz w programie Słowo za Słowo zapewnił, że w końcu coś drgnie w sprawie fotowoltaiki i to w najbliższym czasie.

Mieszkańcy od kilku lat czekają na montaż instalacji, tymczasem realizację projektu wstrzymuje ciągnący się spór firm biorących udział w przetargu.

Jest to trudna sytuacja ponieważ zadanie w sumie w czterech subregionach jest warte ponad 100 mln złotych, jest więc o co walczyć – powiedział wójt Bogdan Stasz.

Dopóki między firmami toczy się spór w Krajowej Izbie Odwoławczej, żadna z gmin nie może zrealizować projektu.

– No jest to problem, bo inwestycja jest bardzo droga, a jak są duże pieniądze to wiadomo, że firmy mają do siebie jakieś uwagi – co do przetargu, co do jakości sprzętu. Ale powiem tak, już jesteśmy bardzo blisko podpisania umowy. Na dzisiaj jesteśmy na etapie kontroli finansów, a więc to już jest taki etap przed podpisaniem umowy. Mam nadzieję, że za kilka tygodni będziemy mogli realizować inwestycję, bardzo oczekiwaną – nie tylko przez mieszkańców Gromnika, ale wszystkich mieszkańców naszego powiatu.

Tymczasem chętnych na montaż paneli fotowoltaicznych jest wielu. W gminie powstała już nawet lista rezerwowa. Mieszkańcy liczą, że zapłacą mniej za energię elektryczną.

Oszczędność była głównym argumentem, który przekonał lokalną społeczność do fotowoltaiki – mówi wójt Bogdan Stasz, który wylicza ile sam zaoszczędził na fotowoltaice. – Bardzo się opłaca. Ja płaciłem około 200 złotych miesięcznie, a w tej chwili płacę 5.99 zł miesięcznie. Jest to opłata stała za magazynowanie energii. Jak jest ładne lato to tej produkcji jest więcej. Ja po roku mam około 1000 kWh nadprodukcji. Ale grzeję sobie piecykiem elektrycznym i wykorzystuję tę energię.

Gmina Gromnik jest jedną z 31 gmin włączonych w projekt unijny na montaż fotowoltaiki, solarów i pomp ciepła w gospodarstwach domowych.

Dofinansowanie na odnawialne źródła energii zawarte w projekcie sięga 60% netto.

Posłuchaj:
Bogdan Stasz
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Sorys
play
Słowo za słowo(NS)-Czesława Siuta
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN