Mieszkańcy Podkarpacia żyją najdłużej

12.02.2019

Tak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego oraz Państwowego Zakładu Higieny.

Kobiety żyją średnio 83 lata, a mężczyźni 75, 5 roku. W tych statystykach powiat dębicki znalazł się na drugim stopniu w wśród powiatów o najdłuższym trwaniu życia.

Średnia długość życia wynosi tutaj 83 lata i 4 miesiące. Dębiczanie nie kryją zaskoczenia takimi danymi.

Jestem zaskoczony takimi statystykami, bo nasze powietrze nie jest najlepsze – mówił jeden z zapytanych mężczyzn. Inni rozmówcy, długowieczności dopatrywali się w pięknie Podkarpacia i dobroci ludzi z tych terenów.

Do tak dobrych statystyk przyczynia się zapewne Maria Kolakowska, mieszkanka Brzeźnicy, która kończy w tym roku 106 lat.

W mojej rodziny wszyscy długo żyli i mama i siostry. Teraz bym się częściej uśmiechała, gdyby mnie częściej odwiedzano, bo ja zawsze lubiłam w towarzystwie przebywać.

Według badań, w ciągu ostatnich 20 lat średnia długości życia wydłużyła się o ponad 5 lat. W statystkach, w pierwszej dziesiątce jest powiat mielecki biorąc pod uwagę długość życia. Znajduje się na 9 miejscu z długością życia blisko 76 lat.

W przypadku kobiet plasuje się na 12 pozycji. W powiecie mieleckim panie żyją średnio ponad 83 lata.

W statystykach pojawia się też Tarnów, gdzie mężczyźni żyją średnio blisko 77 lat. To czwarta lokata po Rzeszowie, Sopocie, Opolu i na równi z Krakowem. Nie najgorzej jest także w przypadku pań. Tarnów i powiat tarnowski są na siódmym i ósmym miejscu. Według statystyk kobiety żyją tutaj średnio po 83 lata i 7 miesięcy.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Maria Kolakowska
Anna Zboch
Udostępnij:
ZGŁOŚinterwencję
Co?
Gdzie?
Kiedy?
Patronat radia rdn
regionalne wiadomości sportowe
sport.
rdn.pl
MAGAZYN
żużlowy
rdn_f polecamy