Mieszkańcy przysiółka Wiela w Maszkowicach odetchnęli z ulgą

05.02.2019

Interwencja radia RDN Nowy Sącz przyniosła pozytywny efekt. Mieszkańcy przysiółka Wiela w Maszkowicach w gminie Łącko, nie mogli doprosić się o wywóz swoich śmieci. Problem poruszyliśmy pod koniec ubiegłego tygodnia. Zaalarmował nas zaniepokojony słuchacz.

Wybraliśmy się z mikrofonem do mieszkańców przysiółka. Okazało się, że przykry zapach zalegających śmieci to nie jedyny problem. Przyciągały one też dzikie zwierzęta z pobliskich lasów. Mieszkańcy już od dawna byli tym zaniepokojeni. – Śmieci nie były w ogóle odebrane. To nie jest pierwszy raz, bo od kiedy pamiętam, są problemy – mówi jedna z mieszkanek. – Dużym samochodem może akurat nie dało rady do nas dojechać, ale są przecież mniejsze, które mogą dojeżdżać do takich miejscowości jak nasza – dodaje jej sąsiadka.

Wcześniej firma zajmująca się wywozem śmieci tłumaczyła braku dojazdu do przysiółka trudnymi warunkami na drogach. Gmina naliczyła już pierwsze kary. – Naliczyliśmy już kary i wystawiliśmy stosowną notę firmie, która świadczy tę usługę dla nas. Ma ona spore zaległości, co prawda próbuje się z nich „odkopać”, ale tutaj już nie ma usprawiedliwienia – uważa Jan Dziedzina, wójt gminy Łącko.

W tym roku za odpady niesegregowane w gminie Łącko trzeba zapłacić 18 złotych od osoby, a za segregowane 8 złotych. To wyższe ceny niż w tamtym roku, dlatego mieszkańcy tym bardziej chcieli, aby ich śmieci były regularnie wywożone. Okazało się, że po naszej interwencji mogli odetchnąć z ulgą. – Po interwencji w radiu RDN Nowy Sącz te śmieci zostały natychmiast pozbierane – cieszy się jedna z mieszkanek. – Po interwencji radia zostały wywiezione, patrzyłam ze zdziwieniem, jak pojawiły się trzy samochody i zbierały śmieci jak nigdy – dodaje kolejna.

Przyczyną podwyżek wywozu śmieci mają być coraz większe ilości śmieci i mała konkurencja wśród firm zajmujących się ich odbiorem. W 2018 roku zebrano z terenu gminy Łącko 2,5 tysiąca ton odpadów. W tym roku ta ilość może być jeszcze większa.

Posłuchaj:
Jan Dziedzina
Mieszkańcy
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Sak
play
Słowo za Słowo (NS)- Leszek Zegzda
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN