Mieszkańcy Rzędzina chcą spotkania z prezydentem w sprawie wschodniej obwodnicy

05.03.2018

Znów sprzeciw w sprawie wschodniej obwodnicy Tarnowa. Wydana blisko rok temu decyzja środowiskowa wciąż nie jest prawomocna. Odwołali się od niej mieszkańcy Woli Rzędzińskiej, a na rozstrzygnięcie czekają też zażalenia u Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Tymczasem ta instytucja czeka na nakazy i zalecenia od Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Mieszkańcy Woli mają dość procedur i stanowczo chcą zmiany przebiegu trasy, by nie burzyć ich domów. – Można było wybrać taki kompromis, żeby nikomu krzywdy nie robić. My się czujemy, jakbyśmy w ogóle nie mieli znaczenia. – Dlaczego postanowili, że własnie tutaj postawią, gdzie jest najwięcej domów. – Dom do wyburzenia. A jak się w nim mieszka od 40 lat, to jest ciężko. – Swojej ojcowizny się nie opuszcza. – Szkoda tego, czego się dorobiło. Mamy te maszyny, gdzie my to sprzedamy. Gorzej znowu, jak zostaniemy, bo będzie ruch i hałas – żalą się mieszkańcy Woli.

Wybrana trasa przecina ul. Heleny Marusarz. Część mieszkańców osiedla Rzędzin, których domy mają zostać wyburzone i w pobliżu których ma przebiegać trasa mówią, że nie będzie dało się żyć tak blisko obwodnicy i twierdzą, że prezydent nie chce z nimi rozmawiać. – U nas byłyby wyburzone dwa domy, w tym jeden dość nowy, w którym mieszka moja mama. U sąsiadów jest dom, w którym mieszka kilka pokoleń i też ma zostać zniszczony. Nie chcemy się wyprowadzać. Natomiast w jeszcze gorszej sytuacji będą sąsiedzi, którzy zostaną, bo będą mieli w sąsiedztwie uciążliwą drogę – drgania, kurz, huk. – Nikt w XXI wieku nie robi obwodnicy w granicach miasta – dodają mieszkańcy.

Wójt Gminy Tarnów proponuje przesunięcie trasy na teren miasta, bo, jego zdaniem, w ten sposób można by uniknąć wyburzeń w gminie, bo to teren niezamieszkały. Ten wariant spowodowałby więcej wyburzeń w Tarnowie.

Wybrana trasa zakłada wyburzenie co najmniej 30 domów i 56 budynków gospodarczych. Obwodnica w tej wersji mogłaby powstać po 2023 roku, bo na razie i tak nie ma pieniędzy.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Bartosz Brzyski
play
Słowo za Słowo (NS)- Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN