Mieszkańcy się skarżą na brak intymności przy załatwianiu 500 plus – interwencja RDN

09.11.2017

Czy musi tak być? To pytanie trafiło do radia RDN, a chodzi o przyjmowanie wniosków 500+ w tarnowskim MOPS-ie. Słuchaczka pisze, że „sprawy są załatwiane z urzędnikiem na KORYTARZU przy wszystkich, gdzie np. matka się tłumaczy, że ją mąż zostawił. Gdzie jest tajemnica zawodowa?” – pyta kobieta.

Małgorzata Proszowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie tłumaczy, że jest jedno pomieszczenie, gdzie można załatwiać takie sprawy na osobności. – Na parterze, tam gdzie mieści się zespół do spraw 500 +, pokój numer 3 jest do dyspozycji. Natomiast na korytarzu od zawsze były rozłożone stoliki. Jeżeli w grę dochodzi właśnie jakieś dołączenie dokumentów, złożenie podpisu, to żeby nie wydłużać kolejki, przyjmujemy właśnie na korytarzu. Nie ma możliwości innej, bo pokoje są wypełnione – tłumaczy dyrektor MOPSu.

Dyrektor tarnowskiego MOPS-u przyznaje jednak, że będzie się starać zwiększyć dostępne miejsce na przyjmowanie wniosków w przyszłym roku.

Niestety nie tylko sposób przyjmowania wniosków razi tarnowian. Do radia RDN wpłynęła także interwencja od jednej z mieszkanek, która jest zażenowana procedurą, jaką trzeba przejść, żeby dostać pieniądze. Jej zdaniem nie dość, że długo ona trwa, to jeszcze czasem brakuje jednego papierka i świadczenie jest wstrzymywane.

Tarnowski MOPS odpowiada, że tarnowianie często zapominają czegoś donieść, braki w dokumentacji wychodzą też z czasem. A tylko do końca października tarnowski MOPS przyjął ponad 6 tys. 300 wniosków o świadczenie 500 plus.

Pracownicy MOPS-u przyznają, że sporo osób zapomina o jakiś dokumentach składając wniosek. Chodzi przede wszystkim o podjęcie albo stratę pracy, czyli zmianę dochodów. Czasem wydaje się, że jest wszystko w porządku, ale weryfikują to inne instytucje. – Kiedy ściągniemy informację z zakładu ubezpieczeń społecznych czy z urzędu skarbowego o dochodach. Wtedy wiemy, że taka osoba musi ten dokument nam donieść – mówi Małgorzata Mularczyk, kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych i Dodatków Mieszkaniowych w MOPS-ie.

W związku z takimi brakami w dokumentach tylko do końca października MOPS wysłał 800 wezwań.

Do tematu wrócimy w Pulsie Regionu.

Posłuchaj:
Małgorzata Proszowska
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Paweł Klimek
play
Słowo za Słowo (NS)- Wiesław Pióro
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN