Mieszkańcy ul. Żydowskiej mają dość przeprowadzek z powodu czadu – interwencja RDN

11.10.2017

Czy sposobem na czad jest przenoszenie nas z miejsca na miejsce? Chcemy mieć w końcu z dzieckiem jakiś stabilny kąt i święty spokój – żali się słuchaczka RDN i prosi o pomoc.

Przy ulicy Żydowskiej w mieszkaniach komunalnych od lat jest problem z uwalnianiem się tlenku węgla. Po incydencie, w którym kilkumiesięczne dziecko zatruło się czadem pojawiły się nowe piece a mieszkańcy, na czas remontu, przenieśli się do zastępczego mieszkania. Sytuacja jednak znów się powtarza – czujniki pokazują nawet 225 ppm stężenia dwutlenku – mówi Pani Kinga.

Obecnie zostaliśmy przeniesieni do pustostanu. Od prezesa dostaliśmy dwa dni na opuszczenie mieszkania, wywiezienie wszystkich mebli, a to jest dorobek 7 lat. Poza tym mam małe dziecko i jestem w 6 miesiącu ciąży a nie ma mi kto pomóc – dodaje.

Mieszkanie przy ul. Żydowskiej ma być badane do 12 listopada. Po tym czasie prawdopodobnie po raz trzeci w przeciągu dwóch lat, lokatorzy będą musieli się przeprowadzić. Co na to Miejski Zarząd Budynków?

Według prezesa Miejskiego Zarządu Budynków Janusza Galasa podawane przez mieszkankę dane są zsumowaniem wyników z 3 czujników. Ponadto, jego zdaniem, miejska spółka zrobiła wszystko co w jej mocy, aby pomóc rodzinie w przeprowadzce.

– Naszymi siłami i na nasz koszt oczywiście przewozimy ich, na okres jednego miesiąca, do mieszkania zamiennego. W tym czasie powołamy biegłego, który zbada dokładnie cały budynek pod względem ciągów kominowych, spalinowych i wentylacyjnych – dodaje Janusz Galas.

Podczas dokonywania ekspertyzy rodzina nie będzie miała dostępu do mieszkania. W bezpiecznym czasie będzie mogła wejść na teren swojej kwatery.

Posłuchaj:
Mieszkanka
Janusz Galas
Marta Tarnowska, Maciej Uszko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Mariusz Szewczyk, Maciej Małozięć
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za Słowo (NS)- Antoni Koszyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN