Mimo że urodził się bez rąk, został znanym malarzem

21.09.2018

Choć nie mógł wziąć pędzla w dłoń, bo urodził się bez rąk, to i tak zawalczył o swoją przyszłość. Pochodzący z Klęczan k. Nowego Sącza Stanisław Kmiecik nie przestaje zaskakiwać i inspirować. Dzięki talentowi, ale też ciężkiej pracy, stał się słynnym malarzem. Jego prace możecie obejrzeć także między innymi w Nowym Sączu.

Miał 5 lat, gdy po raz pierwszy wziął pędzel w palce u stóp czy do ust i zaczął malować. Nie od razu szło jak po maśle.

– Moja ciocia zawsze się dziwiła, że chcę zostać malarzem, a nie potrafię narysować ładnego kółka. Zawsze dawała mi kartkę, kredki i kazała malować. Wtedy często się denerwowałem, dziś wiem, że miała rację – wspomina z uśmiechem po latach Stanisław Kmiecik. I tak zaczęła się jego przygoda z malarstwem. Pasją zaraziła go mama. Helena Kmiecik przyznaje, że nie chodziło tylko o hobby.

– Już od najmłodszych lat musiałam przygotowywać go do życia. Z resztą od samego początku miał zamiłowanie do tego – dodaje.

Zamiłowanie to jedno, ale ciężka praca i wysiłek, jakie trzeba w to włożyć, to już osobna sprawa – przyznaje Stanisław Kmiecik.

– Zawsze malowanie farbą olejną czy inną, to jest ciężka praca. Jeszcze bardziej podziwiam ludzi, którzy malują ustami, nadwyręża się kark, oczy, zęby. Kiedyś sam próbowałem malować ustami, ale to trudna sztuka.

We wszystkim zawsze ma wsparcie najbliższych. Dopinguje go między innymi żona, Monika Waszczyńska – Kmiecik. Jak zauważa, z jego prac bije tęsknota za rodzinnymi stronami. Widać coś jeszcze…

Bije z tych obrazów taki spokój i taka radość. Ja sama jestem bardzo szczęśliwa, że mój syn jest taki znany – dostrzega Helena Kmiecik.

Znany i doceniany. Sądeczanie, którzy podziwiają jego prace, nieraz oglądają je z łezką w oku.

– Często narzekamy, że nam się nie chce coś robić, a tu mamy człowieka bez rąk, który został słynnym malarzem. To niesamowite. Powinno nas to czegoś nauczyć – twierdzą mieszkańcy regionu.

Marta Mordarska, dyrektor małopolskiego oddziału PFRON w Krakowie przekonuje, że trzeba promować takich artystów, bo mogą stać się przykładem dla innych.

– Warto podejmować różne działania, które mogą pokazać piękno, jakie jest tworzone przez osoby z niepełnosprawnością.

Stanisław Kmiecik mieszka i pracuje w Krakowie. W malarstwie sięga po akryl, olej, pastele, ale rysuje też ołówkiem.

Wystawę obrazów Stanisława Kmiecika, ale także innych osób z niepełnosprawnościami, możecie podziwiać w kościele pw. Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu. Będą wystawione do poniedziałku.

Posłuchaj:
Stanisław Kmiecik
Helena Kmiecik
Ludzie
Relacja
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za Słowo (NS)- Paweł Ptaszek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN