Mimo, że nie widzą, grają w pin-ponga. Szykują się też do biegów na nartach

04.02.2020

Dzieci niepełnosprawne zmierzyły się nawet w zawodach, które zorganizowano na Sądecczyźnie. Cała sztuka polega na tym, aby wsłuchać się w dźwięki. – Pomysł na taką rozgrywkę zrodził się kilka lat temu w Poznaniu – tłumaczy Piotr Stefański tyflopedagog.

– Pomysłodawcą jest pan Leszek Szmaj nauczyciel, który uczy w Ośrodku dla Dzieci Niewidomych w Obińskach, przystosował tenis stołowy, w który każdy potrafi grać pod potrzeby osób z dysfunkcją wzroku. Osoby niewidome, które grają nie używają paletek ani siatki, ale musimy mieć stół, piłkę i bardzo dobry słuch – wymienia kierownik obozu sportowego, który odbywa się w Ptaszkowej.

Ta rozgrywka jest równie szybka jak zwykły tenis stołowy. Nawet dla sędziów jest niełatwym zadaniem – podkreśla jeden z uczestników Eryk, który sędziował rozgrywkom.

– Polega to na tym, że mamy dwóch zawodników, którzy maja zawiązane oczy i nic nie widzą. Zawodnicy podają piłeczkę podaniami niskimi, średnimi i wysokimi. Jest to gra z pozoru trudna, ale jeśli nauczymy się już dobrze grać można wiele zdziałać.

Stoły do pin-ponga dźwiękowego nie są uzbrojone w czujniki, które wychwytują czy piłka wyszła na aut albo odbiła się dwa razy po stronie osoby serwującej.

– Grałem w to już nie raz i trafiałem na różnych przeciwników. To też ma znaczenie jaką przeciwnik ma taktykę, a jaką ty, żeby móc się do niego dostosować i móc pokonać. Emocje są bardzo duże, bo jak się gra mecz do pięciu punktów nie raz potrafi być 3:0 zero dla mnie, a za minutę potrafi być już 4:3 dla przeciwnika.

Ptaszkowa już szykuje się na kolejne zawody dla niepełnosprawnych. Tym razem chodzi o bieganie na nartach po pętli w Centrum Sportów Zimowych. Już w czwartek na pętli biegać będą niepełnosprawni chłopcy i dziewczyny.

Zdjęcia z całego turnieju znajdziecie na stronie obozu: http://nadzieja-krakow.org.pl/2020/turniej-tenisa-dzwiekowego-czyli-obozu-dzien-szosty/

Posłuchaj:
Piotr Stefański
Eryk
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Artur Michałek
play
Słowo za słowo (M) - Jan Sipior
play
Słowo za Słowo (NS)- Dariusz Woźniak
play
Słowo za słowo (M, NS) - Grzegorz Lenartowicz
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN