Jak minimalizować wykluczenia społeczne?

08.11.2019

Rozmawiali o tym podczas międzynarodowej konferencji przedstawiciele samorządu, uczelni i organizacji pozarządowych.

Zwrócili uwagę na wiele form wykluczenia społecznego, które dotykają nie tylko niepełnosprawnych, ale osoby, które są wykluczone cyfrowo, wiekowo, komunikacyjnie, narodowościowo czy eurosieroty, których rodzice kiedyś dotknięci brakiem pracy musieli wyemigrować za granicę.

Jak mówią osoby poruszające się na wózkach, najbardziej doskwierają im bariery architektoniczne czy możliwość podjęcia pracy.

– Krawężniki, chodniki, dziury w chodnikach, źle dostosowane przejścia dla pieszych z jakimiś dziwnymi odpływami wody, itd. To są rzeczy, które konsultujemy. Natomiast władze miasta wychodzą naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych, Urząd Miasta jest owindowany i dostęp jest dostosowany. Trzeba popracować nad dostępem do małych sklepów i wielu instytucji.

Jak mówi mężczyzna, który od 35 lat porusza się na wózku, wiele osób borykających się z niepełnosprawnością potrzebuje wsparcia psychologicznego.

– Jakieś kontakty w tych cięższych przypadkach z psychologiem, żeby wytłumaczyć, że życie niepełnosprawnych jest usłane kolcami. Zaakceptowanie swojego stanu pozwala na łatwiejsze funkcjonowanie w społeczeństwie. Trzeba tym się zająć.

Jak mówi Anna Gądek, prezes Tarnowskiego Stowarzyszenia Pracowników Nauki Pro Publico Bono, która przeprowadzała badania na tarnowskich uczelniach o tym w jaki sposób zapewniają warunki niepełnosprawnym studentom, nie jest dobrze.

– Gdyby dzisiaj była kontrola, to na pewno nie przeszłyby tarnowskie uczelnie z pozytywnym wynikiem np. testu na przyjazną infrastrukturę. Ta infrastruktura jest, ale proszę spróbować w niej się poruszać jako człowiek niepełnosprawny. Pozamykane toalety dla osób niepełnosprawnych, przyciski wyłączników światła na poziomie, gdzie się nie dostanie, drzwi automatycznie otwierające się na stronę podjazdów, czy nieaktualne numery do pełnomocników osób niepełnosprawnych.

Specjaliści podkreślali, że zjawisko różnych wykluczeń trzeba minimalizować przez wspólne działania trzech instytucji: samorządowych, naukowych i organizacji pozarządowych.

Konferencja społeczna o wykluczeniu społecznym w przestrzeni publicznej odbyła się w Słonecznym Wzgórzu w Tarnowie.

Setki:

Anna Gądek:

Posłuchaj:
Niepełnosprawny tarnowianin
Anna Gądek
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Mariusz Szewczyk, Maciej Małozięć
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za Słowo (NS)- Antoni Koszyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN