Minister Zdrowia ma bardziej szczegółowo monitorować straty szpitali

27.08.2019

Ze specjalnego raportu tego resortu wynika, że ponad połowa placówek się bilansuje, a 20% generuje różnego rodzaju zobowiązania.

Mają być one wzięte pod lupę – poinformowała w programie Słowo za słowo na tarnowskiej antenie wiceminister zdrowia, Józefa Szczurek – Żelazko.

– Będziemy wprowadzać ogólnopolski system, na podstawie którego będziemy analizować kondycję finansową podmiotów leczniczych i porównywać z innymi.

Wiceminister zdrowia uważa, że szpitale nie powinny mieć problemów z tzw. nadwykonaniami, bo usługi medyczne w 80 procentach są finansowane ryczałtowo. System powstał na podstawie pełnego wykonania świadczeń za 2015 rok.

Publiczna dyskusja na temat strat bieżących szpitali wynika także z raportu opublikowanego przez dziennik Rzeczpospolita. Mieszkańcy uważają, że to służba zdrowia powinna być języczkiem uwagi w bieżącej kampanii wyborczej.

A tymczasem od września będą refundowane innowacyjne leki na raka piersi – zapowiedział minister zdrowia.

Łukasz Szumowski wskazał również na systemowe zmiany w leczeniu onkologicznym. Na liście refundowanej znalazły się medykamenty, na które czekają pacjentki.

Więcej na stronie ministerstwa zdrowia.

Posłuchaj:
Józefa Szczurek-Żelazko
Dorota Kunc
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Józefa Szczurek-Żelazko
play
Słowo za Słowo (NS)- Karol Górski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN