Młodzi mundurowi w Gromniku

19.04.2018

Podczas przeglądu musztry w Gromniku każda z placówek przygotowała pokaz wojskowej dyscypliny oraz marszu w szyku. Oprócz tego komisja sędziowska ocenia umundurowanie poszczególnych uczniów.

Przygotowania do konkursu trwały kilka miesięcy – mówią reporterowi RDN młodzi uczestnicy konkursu. – Trzeba wymyślić układy. Pracowaliśmy nad tym tygodniami i miesiącami. Nawet z ubiegłorocznych mistrzostw zostało nam parę układów, które zamierzamy w tym konkursie pokazać. Ćwiczyliśmy ciężko, wyjdziemy dobrze – myślę, że jesteśmy dobrze przygotowani. Najtrudniejszy element to na pewno układy z bronią do musztry paradnej. Najciężej w czasie ćwiczeń jest zebrać wszystkie pomysły. Ale dowódca w tym wszystkim jest najważniejszy – dodają uczestnicy.

Szkoły uczą dyscypliny i samodzielności, a sama musztra wpływa dobrze na zdrowie młodych – przekonuje Zbigniew Burnat, prezes Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. – To są bardzo dobre szkoły, bo młodzież zdobywa wiedzę i szkolenie, co jest bardzo przydatne. Myślę, że uczy to samodzielności w życiu, dyscypliny, samodzielnego poradzenia sobie w życiu. Takiemu młodemu człowiekowi na pewno będzie łatwiej pokonywać trudności w życiu. A jeżeli w przyszłości chciałby się przyjąć do kompanii wojskowej czy obrony terytorialnej, to na pewno będzie miał pierwszeństwo – mówi prezes Stowarzyszenia.

Obecnie w Małopolsce działa blisko 30 szkół mundurowych. Najczęściej są to placówki, w których są klasy o profilu policyjnym oraz wojskowym. Większość absolwentów tych szkół wiąże swoją przyszłość zawodową z pracą w Policji lub wojsku.

Posłuchaj:
Uczestnicy
Zbigniew Burnat
administrator
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Wojtkiewicz
play
Słowo za Słowo (NS)- Kacper Dąbrowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN