Młodzi z ortografią na bakier – jubileuszowe dyktando w III LO

28.09.2017

Niestety coraz bardziej na bakier. Młodzieżowy slang nie liczy się z zasadami. Zastępowanie cyframi liter czy skrótowce językowe, w których przeciętnemu człowiekowi trudno się połapać, to już normalka w codziennym języku młodzieży.

Jak sami przyznają, w nim nie myśli się o ortografii, a jednak to, jak piszemy, czy tego chcemy, czy nie, świadczy o naszym poziomie intelektualnym – przyznają młodzi ludzie, którzy uczestniczyli w jubileuszowym dyktandzie III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie. – Czasami, jak widzę te błędy w SMS-ach czy na portalach społecznościowych, to się wstydzę. Podświadomie zapamiętujemy tę pisownię i później nam już zostaje. Duży wpływ na to ma komputer, bo nie musimy myśleć nad tym, co piszemy – jest autokorekta, która nas poprawia i nie zwracamy na to uwagi. Używamy coraz bardziej okrojonego słownictwa, mało czytamy. Nie jest najweselej – komentuje młodzież.

Celem jubileuszowego dyktanda było zachęcenie młodych do stosowania zasad w ortografii. – Z ortografią nie jest dobrze, ale i wymagania niestety są obniżone – przyznaje Agnieszka Czarnik, polonistka z III LO. – Poprawiając matury zauważamy, że z ortografią nie jest dobrze. Przychodzą z pomocą różnego rodzaju orzeczenia i zaświadczenia, że jesteśmy np. dysortografikami, ale i wśród uczniów, którzy nie mają tych zaświadczeń, widzimy pogarszający się stan polskiej ortografii. Ortografia teraz nie dyskwalifikuje na maturze, uczniowie coraz mniej piszą, coraz mniej czytają – dodaje nauczycielka.

Jubileuszowe dyktando z okazji 120-lecia III LO w Tarnowie odbyło się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Jego autorem jest prof. Mirosława Mycawka.

Posłuchaj:
Młodzież
Dyktando
Agnieszka Czarnik
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS) - Michał Diduch
play
Rozmowa dnia NS - Renata Czerwicka RTCK
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN