Młodzi szarżują na drogach

01.03.2019

Ponad połowa sprawców zdarzeń drogowych to młodzi ludzie – alarmują tarnowscy policjanci. Mowa o osobach poniżej 25. roku życia.

Niepokojące są najnowsze dane tarnowskich mundurowych. W ubiegłym roku na drogach powiatu tarnowskiego zginęło 15 osób, a blisko 140 zostało rannych.

Jak zauważa Paweł Klimek, rzecznik Policji, powinniśmy nauczyć się kultury jazdy.

– Dojeżdżając do skrzyżowania powinniśmy być bardziej uczynni i wpuszczać kierowców, którzy chcą włączyć się do ruchu. Być może też się spieszą. Nasza kultura jazdy powinna się powoli rodzić, szczególnie u młodych kierowców, którzy powinni się tego uczyć od początku.

Ruch uliczny to także piesi.

W 2018 roku zanotowano 3 wypadki śmiertelne z udziałem pieszych, 53 osoby zostały ranne, a 15 osób było sprawcami kolizji. Używanie klaksonu w momencie, gdy przez jezdnie przechodzi pieszy jest karalne.

– Osoba, która znajduje się w danym momencie na przejściu dla pieszych oczywiście nie może stać, ale jeżeli się przemieszcza z jednej strony na drugą to ten ruch jest dla niej taki, jaki powinien. Osoba, która weszła na przejście i kontynuuje swój ruch musi ten ruch skończyć. Używanie klaksonu w takiej sytuacji będzie karane.

Jeszcze kilka lat temu przy drogach można było zauważyć tablice określone „czarnym punktem”.

Wyliczano na niej wypadki i ofiary śmiertelne.

Choć zrezygnowano z tego typu znaków, na tarnowskim odcinku autostrady A4 można wyznaczyć dwa takie punkty – zaraz za węzłem Tarnów-Centrum i przed węzłem w Wierzchosławicach.

Często w tych miejscach dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń.

Więcej w Pulsie Regionu.

Posłuchaj:
Paweł Klimek
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Wojtkiewicz
play
Słowo za Słowo (NS)- Kacper Dąbrowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN