Most heleński zamknięty – co dalej?

07.05.2018

7 maja (poniedziałek) kilka minut po godzinie 9.00 zamknięty został most heleński. Do końca roku ma powstać nowa przeprawa i dwa ronda po obu stronach Dunajca. Jednak teraz kierowców czekają utrudnienia, korki i objazdy. Od rana sprawdzaliśmy, jak kierowcy odnaleźli się w nowej rzeczywistości.

Kilka minut przed zamknięciem przeprawy można było spotkać mieszkańców, którzy jako ostatni przeszli lub przejechali przez most. Mimo wszystko nie narzekali. – Będę jeździła drugim mostem, już sobie sprawdziłam, ile mi to zajmie i nie powinno przekroczyć 30 minut – mówi jedna z mieszkanek osiedla Helena.

Jak można było przewidzieć, po zamknięciu mostu pojawiły się duże utrudnienia w ruchu szczególnie w okolicach mostu heleńskiego. – Władze miasta powinny wybudować prowizoryczny most i wtedy nie byłoby tego problemu – przekonywała słuchaczka, która zadzwoniła na antenę RDN Nowy Sącz.

Temat zastępczego mostu na Dunajcu pojawiał się już kilka miesięcy przed rozpoczęciem prac. Władze miasta podkreślały, że budowa kładki lub mostu byłaby za droga. Most pontonowy również nie wchodzi w grę, bo poziom Dunajca jest za niski, a sama przeprawa mogłaby być niebezpieczna.

Wiele osób, które planują korzystać z szynobusu zadaje sobie pytanie, czy w pociągu można przewozić rowery. Okazuje się, że tak. W przedziałach na początku i na końcu składu są nawet przygotowane specjalne stojaki na rowery, a przewóz jednośladów jest również darmowy.

Pozostając przy temacie szynobusu, niektórzy mieszkańcy uważają, że podobne połączenie powinno ruszyć z Nowego do Starego Sącza.

Z tym pomysłem nie zgadza się Grzegorz Mirek, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu. – To wymagałoby ciągłego zamykania przejazdów kolejowych między innymi na ulicy Kolejowej i Mickiewicza – dodaje.

Na razie szynobus kursuje między osiedlem Helena, a stacją Nowy Sącz Miasto. Ostatni kurs jest wydłużony do głównego dworca PKP, a pierwszy rozpoczyna się właśnie tam. Wiemy, że reszta kursów nie zostanie wydłużona. W godzinach szczytu pociąg jeździ co pół godziny, a w innych porach nawet co 50 minut. Jednak jeśli mieszkańcy będą chętnie korzystać z takiego rozwiązania to przejazdów będzie więcej.

Pierwszy kurs szynobusu z dworca PKP rusza o 5:50, a ostatni z osiedla Helena w kierunku Nowego Sącza o 18:45. Jeśli ktoś potrzebuje dostać się do lub z Nowego Sącza bardzo wcześnie rano lub późnym wieczorem to może skorzystać z autobusów linii 33,34,42 i 102. Wszystkie autobusy będą jednak jeździć objazdem przez most na obwodnicy północnej.

Dziś od razu po zamknięciu mostu robotnicy zaczęli rozbierać starą przeprawę. Najprawdopodobniej za 3 tygodnie nie będzie śladu po starym moście heleńskim.

– Teraz rozpoczynamy rozbiórkę nawierzchni, barier, balustrad i chodników. Po tym wszystkim przyjdzie czas na przęsła żelbetonowe i filary podtrzymujące most – wyjaśnia kierownik budowy Sebastian Nowak.

Pod koniec maja na plac budowy zostaną przywiezione gotowe elementy nowego mostu. Zdaniem wykonawcy inwestycja powinna być gotowa do końca roku. Dużo zależy od pogody, poziomu Dunajca, ale też niewybuchów, które mogą znajdować się w pobliżu mostu.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Grzegorz Mirek
Sebastian Nowak
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Paweł Klimek
play
Słowo za Słowo (NS)- Wiesław Pióro
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN