Może być cztery razy drożej za wywóz śmieci w gminie Chełmiec

20.11.2019

Nawet czterokrotnie mogą wzrosnąć opłaty za wywóz śmieci od mieszkańców gminy Chełmiec. Po rozwiązaniu umowy z tym samorządem przez firmę AVR, odpady z terenu gminy nie były wywożone. Na razie znaleziono rozwiązanie, które sprawdzi się tylko do końca tego roku.

Zdaniem wójta Bernarda Stawiarskiego problem z rosnącymi cenami śmieci jest problemem, który wywołały złe ustawy wprowadzane przez państwo.

Wcześniej był zapis, który mówił o tworzeniu RIPOK-ów, czyli gminy nie mały nic do powiedzenia, natomiast były Regionalne Instalacje Przetwarzania Odpadów Komunalnych, na które trzeba było oddawać śmieci. Z drugiej strony były one zmuszone do tego aby odbierać śmieci od każdego i w dowolnej ilości niezależnie od umowy. Teraz staliśmy się ofiarą następnej ustawy, chociaż uważam, że jest lepsza – przyznaje wójt.

Teraz gminy mogą same organizować wysypiska na swoim terenie. Zdaniem wójta problem polega jednak na tym, że tak inwestycja to jest kwestia kilku lat, o ile nie pojawią się protesty mieszkańców.

W gminie Chełmiec wysypisko miało powstać w okolicy kamieniołomu Klęczany. Wtedy jednak mieszkańcy mocno krytykowali ten pomysł, od którego ostatecznie odstąpiono.

Pomysł budowy wysypiska może wrócić – spuentował wójt na antenie RDN Nowy Sącz. Nie jest jednak przesądzone, w którym miejscu może zostać zlokalizowane.

Jak zaznacza wójt Bernard Stawiarski, na kolejne miesiące trzeba będzie znaleźć innego wykonawcę. Przetarg został ogłoszony.

Posłuchaj:
Bernard Stawiarski
Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo(NS) - Michał Diduch
play
Rozmowa dnia NS - Renata Czerwicka RTCK
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN