Kiedy można wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe

08.04.2020

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne zwykle wykupuje się na okres 12 miesięcy. Są jednak przypadki, kiedy właściciel pojazdu może wykupić OC krótkoterminowe. Dowiedz się, co na ten temat mówi ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach i sprawdź, czy masz szansę na tego typu polisę.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu musi wykupić polisę OC. Za brak ochrony lub przerwanie ciągłości grozi kara finansowa w wysokości nawet kilku tysięcy złotych. Zasadniczo polisa wykupywana jest na okres 12 miesięcy, ale są od tej reguły pewne wyjątki.

OC krótkoterminowe – na czym polega takie ubezpieczenie?
Krótkoterminowe ubezpieczenie OC to polisa komunikacyjna, która daje finansowe zabezpieczenie właścicielowi pojazdu. Podobnie jak w przypadku standardowego ubezpieczenia, tak i tutaj towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje na siebie odpowiedzialność za zdarzenia spowodowane ubezpieczonym autem. Różnica polega jednak na tym, że ochrona trwa znacznie krócej – nie 12 miesięcy, ale np. 30 dni.

Kto może wykupić OC krótkoterminowe?
Przepisy jednoznacznie określają, kto może wykupić OC krótkoterminowe. Taka opcja dotyczy wyłącznie tych właścicieli pojazdów, które:

  • mają status pojazdu historycznego lub unikatowego,
  • są przeznaczone do jazd testowych w salonach samochodowych,
  • stoją w komisie i czekają na nabywcę,
  • zostały sprowadzone zza granicy i czekają na przerejestrowanie w Polsce,
  • zostały zarejestrowane czasowo.

Warto podkreślić, że OC krótkoterminowe wykupuje się na okres co najmniej 30 dni. Są jednak takie towarzystwa ubezpieczeniowe, które proponują polisę na okres nie krótszy niż 3 miesiące.

Jak mądrze wykupić OC na krótki czas?
To, że jesteś osobą uprawnioną do wykupienia OC krótkoterminowego, nie oznacza, że musisz decydować się na przypadkową ofertę. Także i w tym przypadku możesz sporo zaoszczędzić – wystarczy, że porównasz dostępne propozycje. Nie musisz jednak samodzielnie zbierać informacji o ubezpieczycielach – skorzystaj z internetowej porównywarki ubezpieczeń.

Trzeba tylko wypełnić formularz, zaznaczając konkretne odpowiedzi. Po zaakceptowaniu zgód i wysłaniu wniosku, otrzymasz informację zwrotną. Potem nie pozostaje nic innego, jak wybór najtańszej oferty.

Wydawca, Artykuł sponsorowany
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marta Malec-Lech
play
Słowo za Słowo (NS)- Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN