Wszystko co musisz wiedzieć o zniżkach OC?

12.09.2019

OC to wydatek, który musi uiścić każdy kierowca w tym kraju. Z roku na rok ubezpieczenie staje się coraz droższe, a obciążenie portfela właścicieli samochodów rośnie. Na szczęście od wielu lat w polskich towarzystwach ubezpieczeniowych funkcjonują zniżki, wynikające z wielu czynników. W tym tekście opowiemy Ci o tym, za co możesz uzyskać zniżkę na polisę OC i jak zaoszczędzić pieniędzy przy zakupie nowego ubezpieczenia. Zaczynamy!

Zniżki OC – jak to działa?
Zasada w teorii jest bardzo prosta. Za każdy rok bez wypadku otrzymujesz 10% zniżki na następne OC. Najczęściej po 6 latach bezszkodowej jazdy masz 60% zniżki. Musisz jednak wiedzieć, że każdy wypadek lub kolizja powoduje utratę 10% uzyskanych zniżek. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej to tylko teoria, ponieważ nie ma żadnego prawa, które nakazuje ubezpieczycielom stosować rabaty lub przenosić je w przypadku zmiany towarzystwa ubezpieczeniowego. W praktyce wygląda to tak, że każda firma może stosować własne metody naliczania zniżek na polisę OC.

Czy kara za szkodę kiedyś mija?
Tutaj sytuacja wygląda bardzo różnie, ponieważ każda firma stosuje swoje metody. Niektóre firmy “wybaczają” szkodę już po kilku latach, ale można również znaleźć na rynku towarzystwa, które podwyższają składkę za wypadek sprzed 10 lat! Właśnie dlatego tak ważne jest skorzystanie z agregatu ofert OC, żeby wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Więcej o tym, kiedy zyskasz, a kiedy stracisz zniżki, dowiesz się na stronie: https://najtaniejuagenta.pl/znizki-oc/. Pamiętaj, że nie jesteś skazany na niekorzystną ofertę. Szukaj informacji w Internecie i wybieraj świadomie.

Czy OC na inny pojazd niż samochód jest uwzględniane?
W większości przypadków tak. Jeśli ktoś ubezpieczał już motocykl, quad, ciągnik, a nawet przyczepę może bez najmniejszego problemu skorzystać ze zniżek, które uzyskał w tym okresie. Większość ubezpieczycieli będzie respektować czas “przed OC na samochód”. Oczywiście podobnie jak w przypadku historii jazdy warto sprawdzić wcześniej, która firma zaoferuje najlepszą pod względem kosztowym polisę. Nie podejmuj decyzji pochopnie i daj sobie czas na poszukiwanie idealnego OC.

A co z przerwami w ubezpieczeniu?
Bardzo często bywa tak, że pomiędzy umowami następuje przerwa trwająca np. kilka lat. Co wtedy? Otóż każde towarzystwo podchodzi do takiej sytuacji po swojemu. Jedni docenią fakt bezszkodowej jazdy w poprzedniej umowie, zaś inni całkowicie zignorują zdobyte przez Ciebie zniżki i zaoferują polisę w pełnej cenie.

Gdzie możesz sprawdzić historię ubezpieczenia OC?
Na szczęście bez większego problemu każdy może zdobyć tego typu informacje. Wystarczy tylko, że zarejestrujesz się na stronie UFG. Otrzymasz tam informacje o ostatnich 5 latach swojego ubezpieczenia. Innym sposobem jest zwrócenie się do dotychczasowego towarzystwa ubezpieczeniowego. Tam też powinieneś dostać dostęp do danych o swojej historii.

Podsumowanie
Jak widzisz, system wyliczania zniżek jest z pozoru dosyć prosty, ale tak naprawdę na rynku panuje “wolna amerykanka”. Każdy liczy, jak chce i co chce. To powoduje, że powinieneś jeszcze skrupulatniej przeglądać poszczególne oferty OC, by znaleźć tę najlepszą. Więcej informacji i pomoc w wyborze znajdziesz tutaj: https://najtaniejuagenta.pl/.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo - Barbara Nowak
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN