Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji włosów. Jak ich uniknąć?

26.02.2020

Narzekasz na to, że Twoja fryzura jest oklapnięta, pasma są suche i rozdwajające się, a w dodatku brak im energii? Za wszystkie te mankamenty obwiniasz matkę naturę? Niesłusznie, ponieważ w dużej mierze winowajczynią jesteś Ty sama pielęgnująca kosmyki w niewłaściwy sposób. Oto najczęstsze z popełnianych przez Ciebie grzechów.

Zbyt mocne pocieranie włosów podczas mycia

Mycie głowy powinno odbywać się dwukrotnie, by dokładnie usunąć nadmiar sebum, kurz oraz pozostałości po środkach do stylizacji. Niestety bardzo łatwo można doprowadzić do zbyt mocnego pocierania skalpu i pasemek, które przez to stają się kruche i łamliwe. Najlepszym sposobem jest nabieranie niewielkiej ilości szamponu w zagłębienie dłoni i wymieszanie z kilkoma kroplami wody. Dopiero taką emulsję nakładaj na pasma i delikatnie masuj do powstania piany. Pamiętaj, by nie spłukiwać jej gorącą wodą, lecz letnią. A na zakończenie użyć chłodnej, by domknąć łuski. Dzięki temu fryzura będzie puszysta i błyszcząca.

Częste używanie suszarki i prostownicy

Codzienne modelowanie uczesania przy pomocy gorącego powietrza suszarki, prostownicy czy lokówki doprowadza do przegrzania i uszkodzenia struktury włosów. Nie musisz z nich całkowicie rezygnować, jednak stosuj rozważnie i przy zachowaniu środków ostrożności.

Suszarkę trzymaj w odległości ok. 20 cm od głowy, a jeśli używasz przy tym szczotki do modelowania, strumień powietrza kieruj zgodnie ze wzrostem włosów. Nie nastawiaj urządzenia na najwyższą temperaturę, a pod koniec włącz chłodny nawiew. Nie susz całkowicie mokrych pasemek, po myciu zawiń je w ręcznik i poczekaj chwilę, by wilgoć wsiąknęła w materiał.

Jeżeli chodzi o prostownicę, to pamiętaj, by nie ustawiać jej na najwyższą temperaturę, ponieważ to najkrótsza droga do uszkodzenia włosów. Wybieraj nieco niższą, tj. 160–180 stopni Celsjusza, która zapewni Ci pożądany efekt, a przy tym nie zniszczy pasemek. Przed prostowaniem kosmyków (muszą być suche, nigdy mokre) dokładnie je wyszczotkuj i rozprowadź na nich specjalny preparat termoochronny.

Koloryzacja włosów zniszczonych i przesuszonych

Zabieg farbowania pasemek mocno narusza ich strukturę. Jeśli na dodatek robisz to często i na zniszczone pasma, Twój kolor nigdy nie będzie wyglądał tak, jakbyś tego chciała. Po pierwsze, dlatego, że rozdwojone końcówki zabarwiają się nierównomiernie, a po drugie, pigment szybciej się z nich wypłukuje.

Gdy kondycja Twoich włosów pozostawia wiele do życzenia, na jakiś czas zrezygnuj z farbowania, poświęcając uwagę na odżywienie i wzmocnienie pasemek za pomocą kuracji pielęgnujących. Zwróć także uwagę na rodzaj produktów do koloryzacji, wybieraj te bez amoniaku.

Stylizowanie przy użyciu kosmetyków obciążających pasma

Twoja półka w łazience ugina się od produktów do stylizacji włosów o mocnym utrwaleniu? Nic dziwnego, że narzekasz na oklapnięte i matowe pasma. Zbyt częste używanie pianek, wosków czy lakierów doprowadza do przetłuszczenia kosmyków. Najlepiej zrezygnuj z nich na co dzień i zarezerwuj na specjalne okazje. Postaw na naturalną fryzurę, którą możesz ewentualnie podrasować lekkim lotionem w sprayu lub mgiełką. Zaprzyjaźnij się za to z odżywkami, maskami i balsamami do pielęgnacji, dzięki którym zyskasz mocne, lśniące i pełne objętości pukle. Znajdziesz je w swojej ulubionej drogerii Makeup.sk Sklep zmienia się dla Ciebie i dopasowuje do Twoich potrzeb, by zakupy za każdym razem sprawiały Ci ogromną przyjemność.

Wydawca, Artykuł sponsorowany
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo - Lesław Wieczorek
play
Słowo za słowo - Bogusław Kamiński
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN