Nawet 10 osób dziennie zgłasza się do sądeckiego szpitala po ukąszeniu przez kleszcza

20.08.2019

Plaga kleszczy nadal aktualna. Małopolska jest województwem, na które przypada najwięcej zachorowań na boreliozę, czyli chorobę przenoszoną właśnie przez te pajęczaki. Spacerując po lesie czy parku warto jest więc chronić skórę by uniemożliwić kleszczom ukąszenie. Jak wyjaśnia sądecki lekarz, Andrzej Fugiel, nie każdy kleszcz musi być nosicielem choroby, ale lepiej zapobiegać niż leczyć.

– Kleszcze nie ugryzą nas w nogę czy w rękę, ale najczęściej w pachwinę, szyję albo głowę. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że gdy wrócimy z lasu trzeba sprawdzić czy gdzieś się on u nas nie pojawił. 

W sądeckim szpitalu od początku tego roku było już około 400 osób, które zarażone zostały boreliozą. – Nawet 10 osób dziennie zgłasza się do szpitala po ukąszeniu przez kleszcza – dodaje Ewa Szczypuła, kierownik Oddziału Chorób Zakaźnych w Dąbrowej.

Warto jednak wiedzieć, że tylko 6% kleszczy jest nosicielami boreliozy. Jeśli jednak ktoś zostanie ugryziony to należy obserwować to miejsce. Przez okres dwóch tygodni może powstać tak zwany rumień i dopiero on jest dowodem, że doszło do zakażenia

Posłuchaj:
Andrzej Fugiel
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Nowak-Curyło, Damian Kiwior
play
Słowo za słowo (M) - Jarosław Kolendo
play
Słowo za słowo (M) - Mariusz Szewczyk
play
Słowo za Słowo (NS)- Albert Kogut
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN