– Nawet zwierzęta żyją w lepszych warunkach – skarżą się najemcy mieszkań socjalnych w Tuchowie

03.09.2019

Z interwencją w tej sprawie zwrócili się do radia RDN. Mieszkańcy ulicy Wołowej narzekają na zniszczone schody, przeciekające dachy i brak drogi dojazdowej.

Ich zdaniem, lista uciążliwości jest zdecydowanie dłuższa.

– W tych budynkach nawet wody nie było, wodę nosili ze studni, wodę dociągnęli i rurę kanalizacyjną do budynku wprowadzili, a resztę w swoim zakresie, ze swoich pieniędzy. Na okna, na drzwi. To jest szok normalnie. Zrobili remont kominów z blachy, to co widać. Przyszła pierwsza wichura i wszystko to z góry zdarło. Czy takie schody, balustrada, żona tu kiedyś upadła. – Błoto jak poleje za każdym razem, cała woda płynie stamtąd tutaj i trzeba w gumiakach chodzić.

Pani Grażyna to starsza, schorowana osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności. Codziennością jest dla niej załatwianie potrzeb fizjologicznych do wiadra przy wejściu do domu.

– Kazali mi sobie ubikację zrobić. Proszę popatrzyć, gdzie ja sobie w tym pokoju mam łazienkę i ubikację zrobić? Ubikacje są popękane, boję się tam chodzić. Rynny są nie czyszczone, dachy się walą, leje się.

Mimo ciągłych interwencji i pism, władze Tuchowa mówią o powodach finansowych.

Burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek deklaruje, że warunki mieszkaniowe osób korzystających z mieszkań socjalnych w Tuchowie poprawią się.

– W ostatnim czasie remontowaliśmy wkłady kominowe. W tym roku wydaliśmy środki na doprowadzenie gazu do tego budynku ponieważ kwestie ogrzewania też nie są dopracowane, są tam różne źródła ciepła. Tak nie powinno być, to są duże koszty. Później w miarę możliwości będziemy się starać te warunki poprawiać.

Remonty mieszkań socjalnych mogą potrwać nawet kilka lat, powodem są względy ekonomiczne – dodaje burmistrz Magdalena Marszałek.

– Są to mieszkania dla osób najmniej zarabiających więc też fundusz remontowy jest minimalny. Żeby na nim się cokolwiek uzbierało tez potrzeba lat, żeby te środki wykorzystać. My z budżetu gminy oczywiście dokładamy, ale potrzeb jest wiele, więc też staramy się je po trochę realizować.

Prace modernizacyjne w kilkudziesięciu mieszkaniach mogą pochłonąć nawet kilkaset tysięcy złotych.

Na ostatnią inwestycję czyli doprowadzenie instalacji gazowej do bloku wydano 30 tys. zł.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Pani Grażyna
Magdalena Marszałek
Katarzyna Antosz, Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Bartosz Brzyski
play
Słowo za Słowo (NS)- Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN