Niebezpieczny czad znów daje o sobie znać

04.12.2018

Jesień i zima to czas, kiedy tlenek węgla staje się wyjątkowo niebezpieczny. Od początku roku sądeccy strażacy wykryli ponad 70 przypadków występowania czadu. W ostatnich dniach czad wykryli aż trzykrotnie.

W Kunowie podczas kąpieli zasłabła kobieta, która zatruła się tlenkiem węgla. – Mąż, który to zauważył udzielił jej pomocy i wyciągnął z wanny. Wezwał też służby ratownicze. Gdy straż pożarna przybyła na miejsce, pogotowie ratunkowe udzielało już pomocy kobiecie. My wykonaliśmy pomiary stężenia tlenku węgla – relacjonuje Paweł Motyka, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

Strażacy wykryli na miejscu duże stężenie tlenku węgla. Przestrzegają, aby przed zimą sprawdzić przewody wentylacyjne i urządzenia grzewcze. Konieczne też są czujniki. – Ważne jest zaopatrzenie mieszkań – szczególnie tam, gdzie mamy piecyki przepływowe z otwartą komorą spalania – w czujniki tlenku węgla, które swoim dźwiękiem zasygnalizują nam, że coś jest nie tak – podkreśla Paweł Motyka.

W ostatnich dniach tlenek węgla pojawił się też w mieszkaniu przy ulicy Żywieckiej w Nowym Sączu, gdzie podczas kąpieli zatruło się 8-letnie dziecko. Następnie czad wykryto również w mieszkaniu przy ulicy Rokitniańczyków, gdzie zasłabła starsza kobieta.

Posłuchaj:
Paweł Motyka
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Jakub Kwaśny
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Rokosz
play
Słowo za Słowo (NS)- Milenia Małecka Rogal
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN