Niedziela bez samochodu?

22.01.2020

Mieszkańcy narzekają na złą jakość powietrza w Tarnowie. Osobom starszym ciężko się oddycha, aplikacje smogowe ostrzegają, aby z dziećmi nie wychodzić z domu.

Początkiem tygodnia Tarnów okryła gęsta mgła, jednak jak udało się nam ustalić, była to chmura pyłów.

W Ostatnich dniach na terenie całego województwa występowały niekorzystne warunki meteorologiczne: niskie temperatury, wyżowa i bezwietrzna pogoda, która objawia się także zjawiskiem mgły. Wszystkie te czynniki sprzyjają kumulowaniu się zanieczyszczeń w powietrzu. Oczywiście mają też wpływ na to zanieczyszczenia, które w powietrzu się znajdują – mówi Barbara Dębska z Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Krakowie.

I jak dodaje, w skali województwa Tarnów ma dobrą jakość powietrza.

Tarnów nie pójdzie śladem innych miast i nie wprowadzi darmowej komunikacji miejskiej w najbardziej zanieczyszczonych dniach. Są i inne pomysły, których raczej nie będzie w Tarnowie.

Przykładowo w Rzymie niedziela została ogłoszona ekologiczną i między 7.30 a 12.30 oraz 16.30 a 20.30 wprowadzono zakaz poruszania się samochodami.

Jak wiecie z wiadomości RDN, zdaniem rzecznika prezydenta Tarnowa, Ireneusza Kutrzuby, źródłem smogu nie są samochody. Tarnowianie są innego zdania.

Widzę często jak Tarnów jest pogrążony w chmurze pyłu i smogu – mówi jeden z mieszkańców.

– Podejrzewam, że jednak ta jakość powietrza jest kiepska. – Wieczorami! Wieczorami jest dużo gorzej, ludzie więcej palą. – No nie za ciekawie. I samochody, i „kopciuchy”, to wszystko daje, wieczorami zwłaszcza. Szczególnie, gdy nie ma wiatru.

Wracając do Rzymu, gdzie obowiązuje czasowy zakaz korzystania z samochodów, za jego złamanie grozi mandat, a za kolejne utrata prawa jazdy nawet na 30 dni.

Zdaniem dyrektora Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie Artura Michałka, takie ograniczenie byłoby kłopotliwe dla mieszkańców.

– Takiej możliwości nie mamy na obecną chwilę żeby wprowadzać zakaz dla ruchu nie dając żadnych alternatyw dla kierujących pojazdami. Z chwilą wprowadzenia takich ograniczeń pozbawilibyśmy mieszkańców poruszania się po mieście, ponieważ komunikacja miejska nie jest gotowa na przewiezienie takiej liczby pasażerów.

A wśród mieszkańców zdania są podzielone.

– Dobry pomysł. Tych spalin człowiek by przynajmniej nie wdychał. Jest to możliwe, bo są przecież samochody elektryczne. – Każdy przyjeżdża pod swój dom, jedzie do pracy samochodem. Niestety, trzeba się przyzwyczaić.

22 września w tzw. Dzień bez samochodu Urząd Miasta proponuje darmową komunikacje miejską za okazanie dowodu rejestracyjnego.

Województwo Małopolskie obowiązuje także ustawa antysmogowa, a cały kraj objęty jest programem Czyste Powietrze.

Posłuchaj:
Barbara Dębska
Mieszkańcy
Artur Michałek
Mieszkańcy
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Czech
play
Słowo za słowo(NS) - Wiesław Pióro
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN