Nieobowiązkowa matura z matematyki?

22.02.2019

Z matematyką w szkołach coraz gorzej – wynika ze specjalnego raportu Najwyższej Izby Kontroli. W ostatnich latach średnio co szósty uczeń nie zdał tego przedmiotu na maturze.

Jest propozycja, by czasowo zawiesić obowiązkowy egzamin maturalny z matematyki, lecz Ministerstwo Edukacji Narodowej propozycję odrzuca. Swój pomysł NIK argumentowała wadliwym sposobem nauczania.

O to czy zawieszenie obowiązkowej matury z matematyki to dobry pomysł zapytaliśmy zarówno nauczycieli, jak i uczniów tarnowskich szkół średnich. Głosy młodych są podzielone. Jedni twierdzą, że nie każdy posiada predyspozycje do nauki przedmiotów ścisłych i dla takich osób matematyka na maturze to spory wysiłek i ogromny stres.

Inni uważają, że ‚królowa nauk” to nie tylko liczby i trudne działania, ale także np. rozwijanie zdolności logicznego myślenia.

– Każdy powinien nauczyć się liczyć na wyższym poziomie, a nie tylko dodawać i odejmować. – Lepiej, żeby matematyki nie było na maturze i podchodziły do niej tylko osoby, które chcą i czują się na siłach. – Nauczyciele chcą nas nauczyć i zależy im na tym, żebyśmy dobrze zdali maturę. – Z jednej strony lepiej, gdyby była ta matura była obowiązkowa patrząc na wyniki w Polsce, z drugiej strony nie, bo nie każdy ma takie umiejętności.

Nauczyciele matematyki w większości propozycjom mówią nie. Są przeciwni zawieszaniu obowiązkowej matury z tego przedmiotu.

Mówi Mirosława Małek, nauczycielka matematyki z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie.

– Matematyka nie uczy teorii jako teorii, ale jest przede wszystkim podstawą do logicznego myślenia. Materiał powinien być dostosowany do ucznia, do każdego poziomu.

Z raportu NIK wynika, że aż 42% uczniów szkół ponadgimnazjalnych w ostatnich latach miała na świadectwach z matematyki tylko ocenę dopuszczającą.

Posłuchaj:
Uczniowie
Mirosława Małek
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Czech
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za Słowo (NS)- Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN