Niepełnosprawni bez dofinansowania na zakup samochodu

05.09.2017

Osoby niepełnosprawne na wózkach inwalidzkich chcą przywrócenia dofinansowania na zakup samochodu. Zostało ono zlikwidowane 8 lat temu. Problem jest coraz poważniejszy, bo samochody kupione np. 10 lat temu, są coraz bardziej awaryjne.

– Tymczasem osoby niepełnosprawne nie mają na tyle dużych dochodów, aby pozwolić sobie na nowy pojazd – zwraca uwagę Izydor Puścizna, prezes Małopolskiego Związku Osób Niepełnosprawnych. – Jako stowarzyszenie, jako osoby niepełnosprawne, monitujemy do PFRON-u w Krakowie, w Warszawie o to, żeby ten program powrócił, bo to jest podstawa dla osób niepełnosprawnych narządu ruchu. Jeśli te osoby nie będą miały samochodu, to nie będą miały szansy na aktywność zawodową – mówi Izydor Puścizna.

Marta Mordarska, dyrektor małopolskiego oddziału PFRON w Krakowie mówi, że zmiana na lepsze, nawet jeżeli byłaby możliwa, to nie w tym roku. – W tym roku na pewno nie przewidziano środków finansowych na realizację tego programu. Jak będzie w latach kolejnych? Myślę, że najbliższe miesiące i decyzje pełnomocnika rządu do spraw osób niepełnosprawnych i zarządu PFRON nam to pokażą – dodaje Marta Mordarska.

Obecnie osoby niepełnosprawne mogą dostać dofinansowanie do serwisowania samochodów, a także do kosztów kursu na prawo jazdy.

Posłuchaj:
Izydor Puścizna
Marta Mordarska
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Józefa Szczurek-Żelazko
play
Słowo za Słowo (NS)- Karol Górski
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN