Niepokojące dane dotyczące boreliozy – coraz więcej chorych

17.07.2019

Rośnie liczba osób chorych na boreliozę. Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni w Tarnowie chorobę przenoszoną przez kleszcze potwierdzono aż u 22 osób, w tym pięciorga dzieci. Dwie osoby wymagały poważniejszego leczenia.

Patrząc przez pryzmat ostatnich miesięcy, wyniki są niepokojące – przyznaje Elżbieta Poproch, kierownik Sekcji Nadzoru Epidemiologii w Sanepidzie w Tarnowie.

– Jest to liczba dlatego niepokojąca, że w poprzednim półroczu mieliśmy w pierwszym kwartale 65 osób zgłoszonych, w drugim kwartale 69. Statystycznie powinno przypadać około 22 osób na miesiąc, a my tę liczbę mamy w ciągu dwóch pierwszych tygodni lipca.

Wpływ na to może mieć też pogoda.

Jest lato, miesiąc temu mieliśmy piękny okres, ciepły, więcej ludzi przebywało na świeżym powietrzu i ukłucia kleszczy w drugim kwartale mogły się przełożyć na obecne zgłoszenia. Pacjenci trafiają do lekarza po jakimś czasie, jak zaobserwują rumień, robią badania i wtedy następuje zgłoszenie – dodaje Elżbieta Poproch.

Mieszkańcom regionu doskwierają nie tylko kleszcze, ale też meszki. Te podobne do komarów owady dają się we znaki w centrum Tarnowa.

Tych meszek jest strasznie dużo, szczególnie jak umyje okna, to cała chmara się ich zlatuje, nie wiedziałam, że tak lgną do płynów. Nie mogę sobie otworzyć okna, tak dokuczają – skarży się nam mieszkanka ul. Bema w Tarnowie.

Na razie nie ma zgłoszeń, żeby meszki w Tarnowie przenosiły jakieś choroby.

Jak dotąd najgroźniejsze okazują się ukąszenia kleszczy. W tym roku było już 156 potwierdzonych przypadków boreliozy u ludzi.

O rekordowej liczbie zachorowań na boreliozę mówi się także w kontekście Małopolski. W całym województwie było już 1120 przypadków.

 

Posłuchaj:
Elżbieta Poproch
Mieszkańcy
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marta Malec-Lech
play
Słowo za Słowo (NS)- Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN