Nowe kursy pomysłem na poprawę finansów MPK w Nowym Sączu

11.01.2019

Sądeckie MPK ma prawie milion złotych straty – tak wyglądał budżet spółki na koniec 2018 roku. To prawie dwa razy więcej, niż wcześniej planowana kwota. Główny powód to wzrost cen paliwa. W 2018 roku było to o 11 % więcej, niż w 2017 roku. Straty przyniósł też remont mostu heleńskiego. MPK musiało zmienić kursy niektórych autobusów, co dało mniejsze wpływy do kasy spółki ze sprzedaży biletów. Pojawił się jednak pomysł, który ma rozwiązać problemy miejskiej spółki.

Zyski pojawią się, gdy uruchomiona zostanie większa ilość kursów do gmin i miast sąsiadujących z Nowym Sączem – tak sugerują osoby zarządzające MPK. Teraz autobusy jeżdżą do gmin: Nawojowa, Kamionka Wielka, Stary Sącz, Łącko i Podegrodzie. Wciąż brakuje kursów do gminy Chełmiec.

Pod koniec zeszłego roku prezydent miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel spotkał się z wójtem Bernardem Stawiarskim, a jednym z tematów rozmów były autobusy MPK. Wójt Chełmca zauważa jednak minusy komunikacji miejskiej. – Chciałbym, aby komunikacja zbiorowa byłaby zorganizowana w taki sposób, aby dać równe szanse wszystkim. Jeżeli zrobimy tak wysokie dotacje, jak w tej chwili, to wykończymy prywatnych przewoźników. A oni wjadą do najgłębszej dziury. W gminie Chełmiec autobus MPK nigdy tam nie jeździł. 

Dlatego zdaniem Ludomira Handzla potrzebne jest spotkanie samorządowców. Prezydent wysłał pismo do starosty nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego, aby wspólnie rozmawiać z władzami gmin i miast Sądecczyzny. Poinformował o tym Marcin Poręba, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Kultury Urzędu Miasta w Nowym Sączu. – Wyszliśmy z taką inicjatywą wystąpienia do włodarzy miast i gmin powiatu nowosądeckiego, w sprawie zorganizowania spotkania, którego celem będzie omówienie zasad współpracy i wyznaczenie pewnej strategii m.in w zakresie transportu i komunikacji.

W gminie Łącko autobusy MPK jeżdżą do miejscowości Czarny Potok. Wszystko za sprawą wydłużenia kursów z Podegrodzia. Jak tłumaczy wójt gminy Łącko Jan Dziedzina, samorząd jest zainteresowany większą liczbą kursów. – Wystąpiliśmy do władz Nowego Sącza z prośbą o rozważenie możliwości, aby linia która funkcjonuje przez Stary Sącz do miejscowości Gaboń i do naszej miejscowości Kadcza, mogłaby być przemodelowana do Łazów Brzyńskich.

Zdaniem Jacka Lelka burmistrza Starego Sącza, komunikacja na terenie gminy jest rozwinięta. Jednak w planach jest pojawienie się jeszcze dodatkowych kursów. – Zwróciliśmy się jeszcze o uruchomienie kursu do Skrudziny oraz do Gabonia pod Przehybę, bo to właściwie jedyna dolina, która nie jest objęta zbiorowym transportem.

Jacek Lelek liczy też na to, że po otwarciu planowanego dworca MPK w Starym Sączu usprawni się komunikacja na terenie gminy.

Teraz tabor MPK liczy 76 pojazdów, których średni wiek to 15 lat. Rodzi się pytanie, czy spółka jest przygotowana na nowe kursy. Zdaniem Krzysztofa Migacza, pełniącego obowiązki prezesa MPK w Nowym Sączu, nie będzie z tym problemu. – Będziemy przygotowani na te rozwiązania, więc nie będzie takiej sytuacji, że uda się doprowadzić do jakiegoś porozumienia i nie będzie czym tego robić.

W obsłudze nowych połączeń miałyby pomóc 24 niskopodłogowe autobusy, które pojawią się jeszcze w tym roku. Sądeczanie pozytywnie patrzą na wszystkie działania, które pomogłyby rozwiązać problemy komunikacyjne regionu. Ich zdaniem większa liczba kursów jest potrzebna.

Ja mam problemy z dostaniem się do szkoły, czy na spotkania ze znajomymi, bo autobusy jeżdżą rzadko i nie zawsze w te miejsca, w które potrzebuje – mówi jedna z sądeczanek. – W tej chwili ciężko gdzieś za Nowy Sącz dojechać autobusami MPK i spora część osób jeździ prywatnymi. Fajnie by było, gdyby powstało więcej kursów – dodaje inny mieszkaniec.

Być może już w tym roku uda się zwiększyć liczbę kursów do gmin, w których pojawiają się autobusy MPK, czy uruchomić nowe do gminy Chełmiec. Sprawiłoby to, że spora część mieszkańców regionu nie byłaby zależna tylko od prywatnych przewoźników. Jednak wszystko zależy od rozmów i warunków porozumienia między Nowym Sączem a gminami.

Posłuchaj:
Jan Dziedzina
Jacek Lelek
Krzysztof Migacz
Sądeczanie
Bernard Stawiarski
Marcin Poręba
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Seweryn Partyński
play
Gość Pulsu Regionu RDN - Benedykt Polański
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN