Nowy rok akademicki rozpoczęty

02.10.2019

Tarnów ma kilka tysięcy żaków, najwięcej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Jakie nastroje na początek?

Studiowanie to raczej więcej radości niż obaw – mówią pierwszoroczniacy.

– Nie ma lęków. Są tylko przyjemności, szczęście i inne pozytywne rzeczy. – Student boi się wykładowcy. – Oby było łatwo. – Lęki to tylko ilość materiału, a reszta to mało ważne rzeczy.

Na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, na pierwszym roku studiować będzie blisko 1500 osób.

Najchętniej wybieranym kierunkiem jest m.in. administracja, ale nie tylko – mówi rzecznik PWSZ w Tarnowie, Piotr Kopa.

– Pielęgniarstwo, ekonomia, filologia angielska, informatyka, fizjoterapia i wychowanie fizyczne. To są coroczne hity i w tym roku było bardzo podobnie.

Z danych wynika, że studentami PWSZ są głównie młodzi ludzie z Tarnowa i okolic, choć są i osoby z drugiego końca Polski oraz z zagranicy.

– Mamy studentów z zagranicy, głównie ze wschodu – Ukrainy. To ludzie, którzy mają kartę Polaka. Położenie uczelni jest kluczowe. Najwięcej studentów mamy z Tarnowa i okolic. Zdarzają się studenci z Podkarpacia, województwa Świętokrzyskiego, Małopolski wschodniej, ale także z Podhala, Sądecczyzny.

Jak się okazuje, większość żaków dojeżdża na uczelnię z rodzinnego domu, ale dużą popularnością cieszy się też tarnowski Dom Studenta, który także w tym roku wypełniony jest po brzegi.

– Nasz akademik mieści się tuż obok Parku Strzeleckiego. Fantastycznie położony, odremontowany, doskonale wyposażony. To komfortowe warunki dla blisko 180 osób. trudno się dziwić, że cieszy się taką popularnością.

W Tarnowie rok akademicki rozpoczęli także studenci w Tarnowskiej Szkole Wyższej i Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej.

Posłuchaj:
Studenci
Piotr Kopa
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Jakub Kwaśny
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Rokosz
play
Słowo za Słowo (NS)- Milenia Małecka Rogal
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Korki od prezydenta
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN