Nowy Sącz przedostatni na liście miast, w których żyje się dobrze

14.01.2020

Nie istnieje już w Polsce podział na biedny wschód i bogaty zachód. Tak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Klub Jagielloński. W raporcie „Uciekające metropolie. Ranking 100 polskich miast”, oceniano m.in. wiedzę i innowacje, rozwój gospodarki, czy jakość życia. W tej ostatniej kategorii Nowy Sącz zajął niechlubne przedostatnie miejsce. Sprawdziliśmy, czy mieszkańcy zgadzają się z wynikami raportu.

– Pani Agnieszka mówi wprost, mało zarabiamy, a ceny rosną. – Ceny po prostu szaleją, są bardzo, bardzo wysokie, a zarobki w Nowym Sączu no nie czarujmy się, są po prostu niskie – mówi sądeczanka. – Myślę, że niskie zarobki są głównym powodem, dla którego ewentualnie myślałabym się o zmianie miejsca zamieszkania – dodaje kolejna mieszkanka. – Problemem może być smog czy zanieczyszczenie środowiska.

Zdecydowanie lepszą pozycję, bo 14 i 17 w rankingu, Nowy Sącz zajął w kategoriach gospodarka, czy wiedza i innowacja. W raporcie znalazły się takie miasta jak, Kraków, Warszawa, Łódź, ale też Nysa, Chełm czy Olsztyn. Według Klubu Jagielońskiego, wyniki rankingu potwierdzają hipotezę o zwiększającym się dystansie rozwojowym pomiędzy największymi metropoliami w Polsce, a miastami średnimi i małymi.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Aleksandra Podziewska
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Czech
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za Słowo (NS)- Artur Bochenek
ZGŁOŚ
interwencje
REKLAMA
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN